Genel Trend

135 yıllık çeşmeden çıkan ‘zula’ herkesi hayrete düşürdü!

135 yıllık Cezaevi Çeşmesi, Altındağ Belediyesi tarafından restore edildi. Türkiye’nin en önemli cezaevi Ulucanlar Cezaevi’nde tutuklulara ait olduğu düşünülen kesici aletler, kalan süre için de çeşmeden bir zulanın hemen yanında geldi.

Altındağ Belediyesi, bugün müze olarak ziyarete açık olan Ulucanlar Cezaevi önündeki 135 yıllık Cezaevi Çeşmesi’nde restorasyon çalışmalarına başladı. Çeşmenin çevresini özenle kazı yapan ekipler, çeşmenin hemen yanında saklanan aletler buldu.

Parçaları çabucak çıkaran işçiler, çeşmeye gizlenmiş malzemelerin kesici aletler ve oksitlenmiş şişler olduğunu görünce şaşkına döndü. Yıllar önce çeşmeye saklanan aletlerin bir süredir cezaevinde bulunan mahkumlara ait olduğu tahmin ediliyor. Yıllardır ihmal edilen ve her gün binlerce kişinin elinden geçen tarihi çeşmenin zulası, olayı duyanları da şaşırttı.

Cezaevi ile ilgili bu eşyaları Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde sergileyeceklerini belirten Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, “Altındağ’da 135 yıllık Cezaevi Çeşmesi ve 250 yıllık Öksüzce Çeşmesi’ni restore etmeye başladık. Ulucanlar Cezaevi Müzemizin hemen yanında bulunan Cezaevi Çeşmesi’nin restorasyonu sırasında bazı kesici aletler bulundu. Çeşmeden böyle bir şeyin çıkması bizi şaşırttı. Yıllardır orada olduğu açıktır. “Çeşmeden çıkan kesici aletleri Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde bu tür aletlerin sergilendiği alana koyacağız.”

Ulucanlar cezaevi de Türk demokrasi tarihine ve 1925’ten 2006’ya kadar birçok önemli döneme tanıklık etti. Bülent Ecevit’ten Osman Bölükbaşı’na, Nazım Hikmet’ten Necip Fazıl’a, Yusuf Aslan’dan Muhsin Yazıcıoğlu’na birçok isim buradan geçti. Bu cezaevinde aralarında İskilipli Atıf Hoca, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Mehmet Pehlivanoğlu’nun da bulunduğu 19 kişi idam edildi. 1 Temmuz 2006’da kapatılan cezaevi daha sonra restore edilerek müzeye dönüştürüldü. Cezaevinde o dönemin koşullarına göre düzenlenen müzede, hükümlü ünlü isimlerin kişisel eşyaları da yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir