Genel

50 ilde operasyon! Çok sayıda gözaltı kararı

FETÖ’nün TSK yapılanması için İzmir merkezli 50 ilde operasyon başlatıldı. 304 kişi hakkında tutuklama emri var.

FETÖ’nün TSK yapılanmasına İzmir merkezli 50 ilde 295’i faal olmak üzere toplam 304 kişi ile operasyon başlatıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü ve İzmir Jandarma Komutanlığı tarafından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda başlatılan operasyonun hedef sayı ve kalite açısından FETÖ’ye yönelik en büyük operasyon olduğu bildirildi.

TSK yapısına karşı İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada Yargıtay 16.Ceza Dairesi tarafından açıkça delil olarak kabul edilen ve sabit hatlarla maaşlı / ön ödemeli olarak temasa geçen örgüt üyeleri tek tek belirlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının Milli İstihbarat Teşkilatı Emniyet Genel Müdürlüğü Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Daire Başkanlığı ile koordinasyonunun ardından toplam 304 kişi gözaltına alındı.

50 İLDE OPERASYON DEV OPERASYONU

Gözaltı kararının ardından İzmir Emniyet Müdürlüğü ve İzmir Jandarma İl Komutanlığı ekipleri 50 ilde dev operasyon başlattı. 5 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 10 kaptan, 53 teğmen, 5 teğmen, 221 astsubay, 7 uzman çavuş ve 1 hava kuvvetleri. Kendisinin sözde imam ve emrindeki askerlerden sorumlu yönetici olduğu öğrenildi.

295 tanesi HAVA VE KARA KUVVETLERİNDEN OLUŞMAKTADIR

Gözaltı listesinde isimleri yer alan 304 kişiden 111’inin Hava Kuvvetlerinde, 193’ünün Kara Kuvvetleri Komutanlığında çalıştığı bildirildi. Gözaltına alınma kararı verilen askerlerin 295’inin aktif personel olduğu öğrenildi.

TOPLAM 20 BİN 789 TUTUKLAMA KARARI

TSK’da FETÖ’nün yapısını deşifre etmek için yapılan bordro / ön ödemeli sabit hat araştırmalarında bugüne kadar toplam 20 bin 789 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı kararı verilenlerden 19 bin 187’sinin yakalandığı belirtildi. Yakalananlardan 7 bin 462’sinin tutuklandığı, 10 bin 111’inin adli kontrol şartıyla kolluk kuvvetleri tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi.

7 bin 381 kişi itiraz eden oldu

Gözaltına alınan 7.381 kişinin etkili pişmanlıktan faydalandığı ve FETÖ ile ilgili önemli bilgiler verdiği bildirildi. Gözaltına alınanların yüzde 38’inin itirafçı olduğu öğrenildi.

GATA YAPISI İÇİN OPERASYON

FETÖ’nün GATA’daki yapılanmasına yönelik soruşturmada 14’ü aktif 31 doktor ve 6 özel imam olmak üzere toplam 37 şüpheli gözaltına alındı.

SAĞLIK BAKANLIĞI YAPISINA İŞLEM: 10 Gözaltına Alındı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “Silahlı terör örgütü FETÖ / PDY’nin Sağlık Bakanlığı yapısına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında, örgüte üye olduklarına dair deliller var. HTS analiz raporları, Bank Asya kayıtları ve aleyhindeki beyanlar gibi; 9 doktor, 3 aktif (1 Bylock kullanıcısı), 3 işten çıkarıldı (1 Bylock kullanıcısı), 2 istifa, 1 emekli ve 10 şüpheli, 1 Bylock kullanıcı hemşiresi ihraç ediliyor ve şüphelilerin tutuklanması için işlemler Anti -Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terör Şubesi ”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir