Genel

ABD Başkanı Trump döndü! Türkiye’ye 12 maddelik yaptırım paketini imzaladı

Daha önce Türkiye’nin yaptırımlarının 740 milyar dolar olarak öngörüldüğünü ifade eden savunma bütçesinin onaylanmasının ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun yaptığı girişimlerle sonuçlanan Türkiye S-400 hava savunma sistemi için yaptırımları öngören 12 noktalı önlem paketini imzaladı.

ABD ile Türkiye arasında dönüp duran muamma, S-400 yaptırımlarına ilişkin sıcak gelişmeler yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın görev süresinin sona ermesine günler kala kritik bir karar vermeden önce görev süresi verdi.Dah Türkiye’nin 740 milyar yaptırım uyguladığını tahmin eden Trump, savunma bütçesinin onaylanmasının “Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin oldukça zayıf olduğunu” ve Ulusal Savunmayı veto edeceğimi umarım Yetkilendirme Yasasına (NDAA) ‘hayır’ oyu verir. “dedi.

POMPEO İKNA EDİLDİ

Ancak Bloomberg’in raporuna göre Trump kapandı. Bloomberg’e konuşan iki kaynak, Trump’ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun girişimlerinin Türkiye S-400 hava savunma sistemi ile sonuçlandığı için yaptırımları uygulayacak bir tedbir paketi imzaladığını duyurdu.beyaz konuyla ilgili saraydan açıklama gelmediğini, Bloomberg Speaking kaynakları yaptırımların kime uygulanacağı ve kapsamı hakkında bilgi vermedi. Ancak yaptırımların Amerika’nın Düşmanlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında uygulanacağı belirtildi.

UYGULANABİLECEK YAPTIRIMLAR

Trump tarafından Türkiye’den onaylanan Trump faturası ise caatsa yaptırımlarında 30 gün içinde talep edilen 12 başvurudan en az beşi, 12. maddede yer alıyordu.iş

1- ABD Başkanı, ülkeden mal ve hizmet ithal eden empoze edilen kişi ile ilgili sigorta ve teminat iktisabı ve kredi genişletme hususlarının onaylanmaması için ABD Eximbank’a (ithalat-ihracat bankası) talimat verebilir.

2- ABD Başkanı, yaptırımı olan kişinin ülkeden herhangi bir dayanıklı mal veya teknoloji ithal etmesine izin vermek için ABD hükümetine lisans veya yetki vermemesi yönünde talimat verebilir. Askeri mühimmat ve nükleerle ilgili malzemeler de bu makalenin kapsamındadır.

3- ABD Başkanı, ABD’deki finans kurumları nezdinde yaptırımı olan kişiye kredi vermemesi yönünde talimat verebilir. Buna göre yaptırım uygulanan kişi ABD’den toplamda en fazla 10 milyon dolar kullanabilir.

4- ABD Başkanı, yaptırım uygulanan kişiye para transfer etmemesi veya bu kuruluşların kararına karşı oy kullanması için uluslararası finans kuruluşlarının (IMF, Dünya Bankası gibi) ABD üst düzey yöneticilerini yaptırım uygulanan kişinin yararına kredi vermek.

5- Yaptırım uygulanan taraf finans kuruluşuysa, ABD piyasasındaki işlemleri kısıtlanırken, ABD devlet tahvillerine erişimi engellenir.

6- ABD yönetimi yaptırım uygulanan kişiden mal ve hizmet tedarikini durdurabilir.

7- ABD Başkanı, ABD’nin yargı yetkisi dahilinde yaptırım uygulanan kişiye fayda sağlayacak herhangi bir döviz işleminin ABD tarafından yapılmasını engelleyebilir.

8- Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, ABD yargı yetkisi dahilinde, yaptırım uygulanacak kişiye fayda sağlayacak bir ödeme veya kredi transferinin, finans kuruluşları veya finansal kuruluşlar arasında veya aracılığıyla yapılmasını engelleyebilir.

9- Yaptırım uygulanan kişinin Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mülk edinmesi ve bir mülkle ilgili herhangi bir işlem yapması engellenebilir.

10- ABD Başkanı, ABD’li bir kişi veya kurumun yaptırım uygulanan tarafa yatırım yapmasını veya herhangi bir tahvil ürünü satın almasını engelleyebilir.

11- Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, ABD Dışişleri Bakanlığı’na yaptırım uygulanan tarafla ilgili kişilere, kapsamı Başkan tarafından belirlenen bir vize kısıtlaması getirmesi için talimat verebilir. Başkan ayrıca ABD İç Güvenlik Bakanlığı’na bu kişileri tahliye etme talimatı verebilir.

12- ABD Başkanı yaptırım uygulanan tarafın yönetici ve yetkililerine yukarıda belirtilen yaptırımları uygulayabilir.

REUTERS: SSB BAŞKANINA UYGULANACAK

Öte yandan, konuyla ilgili bilgi veren ikisi ABD’li olmak üzere dört kaynağın Reuters’e verdiği bilgiye göre, yaptırımlar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve SSB Başkanı İsmail Demir’e uygulanacak. değil. ters etki yapar. ilişkiye zarar verir. Çünkü Türkiye diplomasi ve bu sorunların müzakeresi yoluyla bir çözümdür. Tek taraflı dayatmaları kabul etmeyeceğiz. “Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir