Genel

ABD, sınırda bekleyen 25 bin mülteciyi kabul edecek

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Meksika’da sığınma talepleri için tutulan 25.000 sığınmacının ülkeye kabul edileceğini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump’ın 2019’da getirdiği ve Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye sığınmacılar için “Meksika’da Kalma Programı” olarak da bilinen Göçmen Koruma Protokolü’ne (GKP) doğru bir adım attı.

İç Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “GKP kapsamında Meksika’da kalmaya zorlananların işlemlerine başlanacak. Şu anda bu kapsamda iltica başvurusunda bulunan 25 bin kişi var.” ifadeler kullanıldı.

Sürecin 19 Şubat’ta başlayacağına dair açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Haziran ayında askıya alınan iltica başvurularının sanal ortamdan kayıt altına alınmak üzere yeniden başlatılacağı duyuruldu.

Açıklamada, şu anda Meksika’da sığınma taleplerinin değerlendirilmesi için bekleyenlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığı vurgulandı, “Kayıt olduktan sonra koşulları sağlayan kişiler, nereye ve nasıl geleceklerine dair ek bilgi alacaklar. .

  • GÖÇMENLER MEKSİKA’DA BEKLİYOR

Orta Amerika ülkelerinden çıkış yapan birçok göçmen, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD’ye ulaşmaya çalışıyor.

Trump, 2017’de göreve başladıktan sonra Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenleri Meksika sınırında tutmaya karar verdi.

ABD ve Meksika hükümetleri arasında 29 Ocak 2019 tarihinde varılan TPP anlaşması kapsamında, bu ülke üzerinden ABD’ye göç başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının, başvuru süreci tamamlanana kadar sınır şehri Tijuana’da ikamet etmeleri öngörülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir