Genel Sağlık

“Aşıyı buldum” dedikten sonra ortadan kaybolan Ercüment Ovalı, korona mutasyona uğrayınca ortaya çıktı: Haftalar önce yazdım

Koronavirüsün mutasyonu tüm dünyada tedirginlik yaratırken, Prof.Dr.Ercüment Ovalı konuyla ilgili açıklama yaptı. Aylar önce “Aşıyı buldum” dedikten sonra susan Ovalı, “Haftalar önce yazmıştım ki, mevcut uluslararası politikalar değil, salgının durdurulması, yeni aşıya dirençli Covid-21’e neden olur”.

1 yıl önce Çin’den yayılmaya başlayan koronavirüs mutasyona uğrarken bu durum tüm dünyada panik havası yarattı. Onaylanan bazı aşıların ardından toplu aşılama programlarının başlayacağı bu günlerde mutasyonun aşıların etkinliğini azaltıp azaltmayacağı merak edildi.

gözden kayboldu

Salgın ilk başladığında laboratuvarı kapatan ve aşıyı bulduğuna dair açıklamalarda bulunan Ercüment Ovalı, ardından sustu. Ovalı, koronavirüs tedavisi için en son Dornaz Alfa ilacını önerirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sosyal medyada halkın umuduyla oynanamaz” dedi. Bakanın açıklamasının ardından açıklama yapmayan ve sessiz kalan Ovalı, koronavirüsün mutasyonu ile ortaya çıktı ve değerlendirmelerde bulundu.

“MUTASYON ORANI DEVAM EDERSE, AŞILARIN DEVRE DIŞI BIRAKILMASI ÖNLENEMEZ”

Sosyal medyadan açıklama yapan Ovalı, “Mevcut mutasyonlar şu an için aşıların etkinliğini etkileyecek bir yapıda değil. Ancak bu mutasyon oranı devam ederse aşıların devre dışı kalması kaçınılmazdır. Yapabileceğini söyledi. aşıları etkisiz hale getirin.

“YENİ AŞI ÜRETİMİNİ GEREKTİRECEK”

Ovalı açıklamalarını sürdürerek, “Tam virüs aşıları yine de etkili olacak ancak korumaları yüzde 90’da yüzde 40’a düşebilir. Bu, yeni virüse karşı yeni aşıların üretilmesini gerekli kılacaktır. Her yıl yapılması gerekecek. yeni aşılar üretiyorlar. Gelecek ve büyük Faz III insan deneyimi gerektirmeyen klasik tip aşılar resmin hakimiyetini oluşturacak “dedi.

“ÖNCE HAFTALARI YAZDIM”

Ovalı’nın açıklamalarının devamında, “Ayrıca aşı talebinin yoğunluğundan dolayı her ülkenin kendi aşısını üretme yükümlülüğü bir kez daha ön plana çıkacak. Yoğun karantina olmadan kademeli aşılama, aşı oluşumunu engellemeyecektir. Yeni mutasyonlar, pandemiyi durdurun, mevcut uluslararası politikalar değil, yeni aşıya dirençli Covid-21’e ‘bunun neden olacağını haftalar önce yazmıştım “dedi. Ovalı, açıklamalarının devamında yeni yazısında çözümü de yazacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir