Ekonomi

Bakan Elvan’dan çağrı: Yeni bir seferberlik başlattık

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yatırımcıların yeni ve güvenilir liman aradıklarına dikkat çekerek çok cazip fırsatlar sunduğunu belirterek, “Türkiye’nin cazibe merkezi ekonomi adına yatırım yapmak ve hukuk alanında yeni bir kampanya başlattı.” dedim.

Elvan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen Uluslararası Yatırımcılar Zirvesi’ne katıldı ve bir konuşma yaptı.

Geçtiğimiz sene bu dönemde kimsenin 2020’nin böyle geçeceğini tahmin etmediğini belirten Elvan, daha önce hiç yaşanmamış olağanüstü dönemler yaşandığını söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada dengeleri sarstığına işaret eden Elvan, bu yıl küresel ticaretin yüzde 9,2, uluslararası doğrudan yatırımların ise yüzde 40 daralmasının beklendiğini ifade etti. Turizm ve hizmetler sektörünün çok ciddi darbeler aldığını vurgulayan Elvan, “Tüm bunların sonucunda 2020’de küresel küçülmenin yüzde 4,4 olması bekleniyor. Dolayısıyla salgın sonrası dönem aslında birçok fırsatı da beraberinde getiriyor. ” O konuştu.

Bu noktada iki noktanın altını çizmek istediğini belirten Elvan, şu değerlendirmeyi yaptı:

Bunlardan ilki, küresel değer zincirlerinde başlayan dönüşümdür. Salgınla birlikte çok uluslu şirketler, üretimde tek bir tedarikçiye bağlı kalmanın dezavantajlarını bizzat yaşamış ve sancılı bir şekilde yaşamıştır. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirebilecek ülkeler yeni dönemin de kazananları olacak. Bahsetmek istediğim ikinci şey ise hem tüketim hem de yatırım cephesinde talebin gecikmiş olması … Piyasalar normale döndüğünde bu talebi karşılayacak kapasite ve donanıma sahip ülkeler rakiplerini geride bırakacaklar. İşleri şansa bırakmayacaklar ve ekonomilerine hızla erişebilecekler. Türkiye’de böyle bir konjonktür, arayan yatırımcılar için kendilerine çok cazip fırsatlar yeni ve güvenli bir liman sunuyor ”dedi.

“Güçlü bir tedarik altyapımız var”

Türkiye’nin avantajına dikkat çeken Elven, “Son derece gelişmiş üretim ve Ar-Ge altyapımız. Türk sanayisi geliştirdiğimiz hemen her ürünü üretebiliyor. Emsalimizde daha çeşitli ürün yelpazemiz var, ürün alanımız var. Sahibi bizim yeteneklerimizdi. Sektörler İmalat sanayinde, kusursuz işleyen ve değişen koşullara hızla adapte olabilen bir tedarikçi altyapımız var. Hepsinden önemlisi dinamik ve kalifiye iş gücümüz, Türkiye’ye yatırım yapan ve verimliliğini artıran girişimcilerin eşi. “ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin bu özelliğiyle birincisi Avrupa pazarı olmak zorunda, dünyanın her yerinden yatırımcılar için eşsiz bir potansiyel taşıdığını belirten Elvan, “İşte bu potansiyele sahibiz, çok daha ileriye götürülecek ve Türkiye ekonominin ve hukukun yeni adı. Yatırımlarda cazibe merkezi olun Bir seferberlik başlattık. Yatırımcının gelecek ufkunu öngörülebilir hale getirecek reformları kararlılıkla uygulayacağız. “dedi.

“Küresel markaları ülkemize davet ediyorum”

Ekonomi yönetiminde tam koordinasyon ve ekip ruhu ile hareket ettiklerini vurgulayan Elvan, makroekonomik istikrar, finansal istikrar ve fiyat istikrarını sağlamak için çok çalıştıklarını belirtti.

Bakan Elvan şunları söyledi:

“Karşılaştığımız her sorunu piyasa ekonomisinin kuralları çerçevesinde şeffaf, hesap verebilir, akılcı ve öngörülebilir bir şekilde çözeceğiz. Yerli ve yabancı yatırımcılar için güvenilirliği en üst düzeye çıkaracak politikalar uygulayacağız, soru işareti yok. Merkez Bankamız her türlü araç bağımsızlığına sahip, para ve maliye politikalarımız koordineli olacak, yapısal politikalar ve mikro reformlarla rekabet gücümüzü ve toplam faktör verimliliğimizi artıracak adımlar atacağız. Doğrudan yabancı yatırımların önemi ve ekonomi üzerindeki dönüştürücü gücün bilincinde olup, doğrudan yatırımların kapasitenin artmasını dileriz.

Firmalar üretim tesislerini genişletebileceği gibi, Ar-Ge faaliyetlerini de ülkemize taşıyabilirler. Ancak her türlü yatırım fırsatını değerlendiren global markaları önce ülkemize davet ediyoruz. Bu markaların sunduğumuz ekosistemde güçlü bir büyüme potansiyeline sahip olacağına inanıyorum. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir