Sağlık

Bakan Koca bizzat açıkladı! Çin’in Türkiye’de yapılacak aşısının iki yan etkisi olacak

Önümüzdeki haftadan itibaren Türkiye’de yapılması planlanan merakla ilgili soruları yanıtlamak için Çin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu aşının yan etkileri olacak mı?” “Yan etki dediğiniz ateş ve halsizlik çok az. Neredeyse hiç yokmuş gibi” sorusuna yanıt verdi.

Koronavirüs salgınına karşı Çin tarafından üretilen ve Türkiye’ye önümüzdeki hafta 50 milyon doz aşı verilen Sinovac’ın Türkiye’de yapılması için başlaması planlanıyor.

AŞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Aşılama ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de yan etkileridir. Konuyla ilgili tartışmalar sürerken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Bakan Koca, “Bu aşının yan etkileri olacak mı?” “Hareketsizleştirilmiş aşıda böyle bir sorun yoktur. Yan etki dediğiniz ateş ve yorgunluk çok azdır. Neredeyse hiç yok. MRNA aşılarında yan etkiler şiddetli. MRNA aşısı olan bazı deneklerimizin iki gündür yüksek ateşi vardı. Sinovac inaktive edildi. aşı ve böyle bir şey yapmaz. ” “Cevabı o verdi.” KİMSEYE ZORLA AŞI YAPAMIYORUZ “Fatih Altaylı’nın” Bazı sağlık personeli aşı olmak istemezse ne yapacaksınız? Bakan Koca, soruyu yanıtlayarak, “Yapacak bir şey yok. Kimseyi aşı yapmaya zorlayamayız ama belki tüm hocalarımız canlı yayına çıkacak. Değil, bilim adamlarını öne çıkarmamız ve güvenliği göstermemiz gerekiyor” dedi. dedim.

ÇİN AŞISI KİMLERE UYGULANACAK?

11 Aralık’ta ülkemize gelecek olan Çin aşısı, belirlenen öncelik gruplarına kademeli olarak yapılacaktır. Aşılar birinci geldiğinde, uluslararası akreditasyona sahip Halk Sağlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarları tarafından ithal edilen tüm aşılarda, laboratuvar tarafından yapılacak incelemede aşı güvenlik testinden pozitif çıkarılarak ve Faz ihtiyaçlarında uygulanır. üç çalışmanın erken sonuçlarının açıklanması. Bu veriler daha sonra TİTCK tarafından değerlendirilerek Türkiye ortaya çıkacak ve standarda uygun olduğu tespit edilirse erken kullanım izni verilecektir. Aşılar bu aşamadan sonra yapılacaktır. Aşılama uygulamasının dört aşamada gerçekleştirilmesi planlanmaktadır:

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü, yaşlılar, engelliler, koruma evlerinde kalanlar ve kalabalık yerlerde yaşayanlar aşılanacak.

İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde kritik işlerde çalışanlar ile 50 yaş ve üstü en az 1 kronik hastalığı olanlar aşılanacak.

Üçüncü aşama, ilk iki gruba dahil olmayan en az 1 kronik hastalığı olan 50 yaşın altındakileri, genç yetişkinleri, endüstri ve profesyonel çalışanları kapsayacaktır.

Dördüncü ve son aşamada ilk üç grup dışındaki tüm bireyler aşılanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir