Genel Sağlık Trend

Bursa’nın su ihtiyacını karşılayan Nilüfer Barajı’nda doluluk oranı yüzde 5’e düştü

Bursa’nın su ihtiyacını karşılayan en önemli barajlardan biri olan Nilüfer Barajı’nda su seviyesi yüzde 5’e düştü. Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği Üyesi Murat Demir, kuraklığı havadan izlerken, “Kuraklık için bağırarak geliyorum. Bu nedenle bazı projelere itiraz ettik. Herkesin çok ciddi görevleri var. . “

Bursa’daki kuraklık Türkiye’yi de önemli ölçüde etkiliyor. Bursa’nın en önemli su ihtiyacını karşılayan Nilüfer Barajı’nda su seviyesi yüzde 5’e düştü. Bu sezon ağzına kadar doldurulması gereken devasa baraj, kurumuş görünümü ile görenleri endişelendiriyor.

Vatandaşlar endişeli

Nilüfer Barajı’ndaki kuraklığı inceleyen Doğa ve Çevreyi Koruma Derneği üyeleri, yıllardır çevreyi korurken küresel iklim değişikliği nedeniyle bu durumu önlemek için mücadele ettiklerini belirtti. Barajda yaşanan kuraklıktan endişe duyan Bursalılar bir an önce yağmur ve kar yağmasını bekliyor.

“Bağırarak geleceğimi söyledi”

Nilüfer Barajı önünde açıklama yapan Doğa ve Çevre Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, “Bursa’nın en önemli su kaynaklarından biri olan Nilüfer Barajı’ndayız. Bu baraj kuraklık nedeniyle kurudu. doluluk oranı% 5 civarında… Bu barajın altında Doğancı Barajı’nda oran yüzde 20’nin altına düştü, kuraklık geliyorum dedi, dernek ve dünya uzmanlarının hep söylediği gibi iklim değişiyor. Çok ciddi bir kuraklık olacak. İfade ediyorduk

Karşı çıktığımız projede iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya dikkat çektik. Yıllardır açıklama arzumuz aslında bunun olmasını engellemekti. Bu durum beklediğimizden önce başladı. Söylediğimiz için övünmek istemiyoruz. Hepimiz bu kuraklıktan etkilendik. Bundan sonra herkesin çok ciddi görevleri var. Sanayinin eski sistemle suyu çılgınca kullanmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Şimdi kullandığı suyu yeniden kullanabilecek bir endüstriye ihtiyacımız var. Suyu vahşice kullanan sanayi kuruluşları kapatılmalıdır. Bursa’da 23 sanayi bölgesi var “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir