Sağlık

Çin aşısında gönüllü olarak vatandaşlara ikinci aşı dozu verildi Hiçbir yan etki bulunmadı

Türkiye Faz-3 çalışması kapsamında 12 ilde 25 merkezde Çinli Sinovac firmasının gönüllü vatandaşlarına uygulanan coronavac 2. doz aşı, Diyarbakır’da yapılmaya başlandı. Prof.Dr.Mustafa Kemal Çelen, şu ana kadar ilk doz aşı yaptıran gönüllülerde herhangi bir yan etkinin görülmediğini söyledi.

15 Eylül ayında başlayan araştırmanın üçüncü fazı ise Türkiye’de coronavac Çinli şirket Sinovac aşısı, 12 bin 450 vatandaşa halen 12 ildeki 25 merkezde gönüllüler üzerinde gerçekleştiriliyor. İlk doz aşıyı 2 hafta önce yaptıran vatandaşlar ikinci dozu almaya başladı. İkinci doz uygulamasının Diyarbakır ayağı da Dicle Üniversitesi tarafından gerçekleştiriliyor. Diyarbakır’da iki hafta önce başlayan ilk aşılama dozunda günde 25 gönüllüye aşı yapıldı.

‘YAN ETKİ BİLDİRİMİ YOK’

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Daire Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof.Dr.Mustafa Kemal Çelen, aşı için çok yüksek talep aldıklarını ve şu ana kadar hiçbir gönüllüden yan etki bildirilmediğini söyledi. Dünya genelinde yan etki oranlarının çok düşük olduğunu kaydeden Çelen, “Toplum gönüllüleri için ikinci aşılama K2 adı verilen Faz 3 çalışmasında başladı. Gönüllülerimizin hiçbirinden yan etki bildirmedik. Dünyanın dört bir yanından gelen verilere baktığımızda, aşı bölgesinde yerel ağrı yüzde 3, yorgunluk yüzde 1,5 ve ateş binde 2 yan etki, talebin de çok yoğun olduğunu söylemeliyim.Günlük ortalama 25 toplum Gönüllüler önce taranır ve ardından PCR ve antikor negatif ise aşılanır. 15 gün sonra ikinci aşıyı yapacak ve bu gönüllüleri bir yıl boyunca izleyeceğiz çünkü onları sadece aşılamayacağız. Yıl? Sorun mu var? Onlarla ilgileneceğiz. Faz 3 çalışmasının amacı bu. Bunun sonuçları daha sonra sağlık yetkilileriyle paylaşılacaktır. “

“HERHANGİ BİR YAN ETKİ GÖRMEDİM”

Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi Hastanelerinde ikinci doz aşı yaptıran gönüllü vatandaşlardan biri olan Alptekin Taşçı, ilk aşı dozundan sonraki 2 hafta boyunca herhangi bir yan etki yaşamadığını belirterek, aşının yapıldığına inandığını söyledi. koruyucu. Hastalığı ortadan kaldırmanın tek yolunun aşı olduğunu belirten Taşçı, “İki hafta ateşim bile olmadı, yan etkisi olmadı. İnşallah koruma sağlar. Aşının yüzde 90’ın üzerinde koruma sağladığını biliyoruz. . Hastalığın ülkemizin eski günlerine döneceğini biliyoruz. Bunun tek yolu aşı. Bu yüzden aşı olmaya geldim. Umarım ülkemiz bu hastalıktan bu aşı ile kurtulur. ”Ferda Taşçı Aşının ikinci dozu olan, iki hafta boyunca herhangi bir yan etki yaşamadığını, içinde herhangi bir rahatsızlık veya yan etki olmadığını, çok rahat olduğunu, hem arkadaşlarım hem de eşim aşı olmaya karar verdiğini belirtti. iyi, “dedi.

“FIRSATI DEĞERLENDİRDİM VE GÖNÜLLÜTÜM”

Gönüllülerden Mahmut Aziz Usal, fırsatı değerlendirerek gönüllü olduğunu belirterek, “Ben herhangi bir yan etki yaşamadım. İleride herkes aşılanacak. Bu fırsattan yararlanmak için gönüllü oldum. yan etki. Sonunda herkes bu aşıya sahip olacak. Yarın ertesi gün. En azından böyle bir fırsatımız olduğunda ve gönüllü olduğumuzda bundan yararlanmak istedim. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir