Genel

Çinli Chang’e-5 ilk Ay örneklerini teslim etti

Çin yapımı uzay aracı Chang’e-5, Ay görevinden döndü. Chang’e-5, 40 yıl sonra ilk yeni Ay yüzey örneklerini teslim etti.

Çin Ay Keşif Programı’nın bir parçası olarak 23 Kasım’da uzaya fırlatılan Chang’e-5, Dünya’ya geri döndü.

Chang’e-5 uzay aracının Dünya’ya dönmesinin ardından düzenlenen törende, Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) Başkanı Zhang Kejian, Chang’e-5 tarafından elde edilen Ay yüzey örneklerini Çin Devlet Başkanı Hou Jianguo’ya teslim etti. Bilimler Akademisi (CAS). . Törenin ardından alınan örnekler araştırma için CAS yönetiminde Ulusal Astronomik Gözlemevleri laboratuvarlarına teslim edildi.

CNSA yetkililerinden yapılan açıklamada, Çin’in Chang’e-5 sondasının ay yüzeyinden yaklaşık 1.731 gram numune aldığı belirtildi.

CNSA, Chang’e-5 tarafından elde edilen Ay örnekleri ile ilgili politikalarını bilimsel araştırmaları koordine etmek ve teşvik etmek, ayrıca yurtiçi ve yurtdışından daha fazla bilim insanını katılmaya teşvik etmek için açıklayacağını duyurdu.

Çin havacılık tarihinin en karmaşık ve zorlu görevlerinden biri olan Chang’e-5, 40 yılı aşkın süredir dünyanın ilk Ay örnekleme görevi unvanına da sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir