Genel

Ermenistan Başbakanı Paşinyan 6 aylık eylem planını açıkladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, halkın istifa talebine rağmen çalışmaya devam ederek Ermenistan’ın demokratik istikrarını sağlamaya yönelik 6 aylık eylem planını açıkladı.

Muhaliflerin ve protestocuların çağrılarına cevap vermeyen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ’da 6 hafta süren çatışmada Ermenistan’ın yenilgisinin ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Paşinyan, yaşananların tüm sorumluluğunu üstlendiğini, ancak şu anki görevi Ermenistan’da denge ve milli güvenliği sağlamak olduğunu belirtti. 15 maddelik 6 aylık bir eylem planı yayınlayan Paşinyan, “Ben tamamen çözdüm” ifadesini kullandı.

Başbakan Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunda resmi bir müzakere sürecini yeniden başlatmak istediğini belirterek, halkının hala etnik Ermeni kontrolü altındaki topraklara geri dönmesine öncelik verdi.

Paşinyan ayrıca Dağlık Karabağ’ın hukuki statüsünü ele almak, askeri reform yapmak, seçim yasasını düzenlemek, koronavirüs salgınıyla mücadele etmek ve ekonomiye odaklanmak istediğini söyledi.

Paşinyan, bu açıklamanın bölge halkına evlerini ve hasar gören altyapıyı onarmaya yardımcı olmak, çatışmada hayatını kaybeden askerlerin ailelerine maddi yardım sağlamak ve yaralılara uygun bakım sağlamak anlamına geldiğine işaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir