Siyaset

HDP’nin Paylan’ın Ermenistan hayalinden sonra Çavuşoğlu’nun cevabı tokat gibi!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Garo’nun paylaştığı “Türkiye hem de Ermenistan’ın kardeşi Azerbaycan gibi benim hayalimdir” diyerek, “Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan çekildiğini söylemediniz” cevabını verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TBMM 2021 Bütçe, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu.

“ERMENİSTAN’IN KARABAKH’TAN ÇEKİLMESİNİ ASLA SÖYLEDİNİZ”

HDPE Diyarbakır milletvekili milletvekilleri Garo hisseleri’nin sorularını da yanıtlayan Çavuşoğlu, “Bir hayalim var, Türkiye’nin ‘Kardeşi Azerbaycan’ın yanı sıra’ Ermenistan ablası diyebilir.” Onun sözlerine cevaben, “Ermenistan’ın işgal altındaki Azerbaycan topraklarından çekilmesi gerektiğini hiç söylediniz mi?” Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır, Ermenistan buradan çekilmeli “demediniz.” ifadeleri kullandı.

“GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK”

Çavuşoğlu, Dağlık Karabağ’ın statüsüne ilişkin müzakerelerin bundan sonra da devam edeceğini ve Azerbaycan’ın bunu görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşmayı anımsatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin yerinde teftiş, soruşturma, raporlama ve gerekli adımları atarak, imzalanan bilgileri paylaşmak için tedbirler almak üzere Rusya ile ayrı bir anlaşma imzaladı.

Çavuşoğlu’nun Azerbaycan’a yönelik haksız eleştirilere ve Türkiye’ye yönelik haksız eleştirilere dikkat çeken Çavuşoğlu, Azerbaycan topraklarının 30 yılın altında işgal edildiğini, farklı ateşkes anlaşmasının ise Ermenistan’ı rahatsız ettiğini belirtti.

“BAŞKASININ ARAZİNDEKİ SALTANAT KALICI OLMAYACAKTIR”

Çavuşoğlu, “Ermenistan topraklardan çekilirse ve normalleşme başlarsa biz bu konularda Azerbaycan ile birlikte karar veririz, birlikte adım atarız. Kimse tuhaf bulmaz. Normalleşme olursa Ermenistan ve Ermenistan halkı kazanır. en çok burada. Başkasının toprağı üzerindeki egemenlik kalıcı olmayacak. ” dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir