Genel Teknoloji Trend

Hyundai ve Apple sürücüsüz elektrikli araç üretimi için görüşmelere başladı

Güney Kore merkezli Hyundai, Apple ile otonom sürüş teknolojisine sahip elektrikli araçların üretimine ilişkin ön görüşmeler yaptıklarını ancak henüz bir karar alınmadığını açıkladı.

Şirket yaptığı açıklamada, “Apple ve Hyundai görüşmelerde, ancak henüz çok erken bir aşamada ve hiçbir şeye karar verilmedi” dedi. Ancak bu haber bile Hyundai hisselerinin güne yüzde 20’nin üzerinde değerle başlamasına yetti.

ÜRETİM İÇİN APPLE HEDEFLERİ 2024

Geçen ay, Apple’ın elektrikli otomobil üretimi üzerinde çalıştığı ve üretim için 2024’ü hedeflediği bildirilmişti. Ancak uzmanlar, salgın gecikmeler nedeniyle Apple’ın elektrikli araç pazarına girmesinin en az 5 yıl sürdüğü tahminini paylaşıyor.

CARPLAY PROJESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ

Hyundai ve Apple şu anda iPhone’ları farklı marka otomobillerin sistemiyle entegre edecek CarPlay projesi üzerinde birlikte çalışıyor. Güney Kore merkezli çok uluslu otomotiv şirketi Hyundai bir süredir elektrikli, sürücüsüz ve uçan araçlar üzerinde çalışıyor. Şirket, geçen ay ABD’li robot üreticisi Boston Dynamics’in yüzde 80 hissesini satın aldı.

TESLA’NIN HİSSE SENETLERİ YÜZDE 700 KAZANDI

Apple’ın “Project Titan” adlı bir elektrikli araç üretme planı ilk olarak 2014 yılında açıklandı. Elektronik araç pazarı değer kazanıyor. Elon Musk’ın kurucu ortağı ve CEO’su olduğu Tesla’nın hisseleri 2020’de yaklaşık yüzde 700 kazandı. Musk, Tesla’nın değerinin giderek artmasıyla Ocak 2021 itibarıyla dünyanın en zengin insanı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir