Genel Teknoloji Trend

İki otomotiv devi Fiat ve Peugeot birleşiyor

Peugeot ve Citroen markalarını içeren Fransız PSA Group hissedarları, İtalyan-Amerikan otomotiv şirketi Fiat Chrysler Automobiles ile birleşme kararı aldı. Bu birleşmeyle ortaya çıkan yeni şirket Stellantis’in dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi olduğu düşünülüyor.

Peugeot ve Citroen markalarının bağlı olduğu Fransız PSA Grubu hissedarları, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile birleşme anlaşmasını onayladı. Dongfeng’in hissedarları, her iki şirketin de yüzde 50 hisseye sahip olacağı Stellantis’i kurma anlaşmasını onayladı. FCA hissedarlarının birleşme ile ilgili kararlarını gün içinde vermeleri bekleniyor.

YENİ FİRMA DÜNYANIN EN BÜYÜK 4. ÜRETİCİSİ OLACAK

Aralık 2019’da Fiat Chrysler Automobiles ve PSA Group, dünyanın en büyük dördüncü otomobil üreticisi olmak için birleşmeyi kabul ettiklerini açıkladı ve Avrupa Birliği (AB) rekabet otoritesi, Fiat Chrysler ve PSA’nın birleşmesine şartlı onay verdi. Yıllık 8,7 milyon araç üretimi ve yaklaşık 170 milyar Euro cirosu ile dünyanın dördüncü büyük otomobil üreticisi olduğu tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir