Ekonomi

İpekböceği projelerine% 100 hibe desteği verilecek

Bakan Pakdemirli, “Arıcılık projelerine yüzde 50, kaz ve hindi yetiştiriciliğine yüzde 75, ipekböcekçiliği projelerine yüzde 100 hibe desteği verilecek” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, arı ürünleri üretecek 50 ve daha fazla kovanı olan üreticilere makine, alet, ekipman ve gezici arıcılık barakalarının alımına destek verecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı, belirlenen illerde 2020-2022 yılları arasında arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliği yatırımlarına destek verecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Arıcılık, İpekböceği, Kaz ve Türkiye Yetiştiriciliğine Yönelik Yatırımların Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları” Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile kırsal alanlarda istihdamın geliştirilmesi için arıcılık, ipekböcekçiliği, kaz ve hindi yetiştiriciliğinde yeni teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılarak modern işletmelerin kurulması ve makine, alet ve teçhizat alımına yönelik usul ve esaslar belirlenmiş, alternatif gelir kaynakları yaratmak, üretimi ve kaliteyi artırmak.

Buna göre belirlenen destek modelleri, üretim potansiyeline bağlı olarak 2020-2022 yılları için Bakanlıkça belirlenecek illerde geçerli olacaktır.

Tebliğ kapsamında Bakanlıkça belirlenecek illerde, Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı Arı Yetiştiricileri Birliği veya Bal Üreticileri Derneği üyesi üreticiler, tarih itibariyle en az üç yıl süreyle uygulamada, 50 veya daha fazla arı kovanı var ve arı ürünleri üretecek desteklerden yararlanacak. Bu üreticilerin arı ürünleri üretiminde kullanacakları makine, alet, teçhizat ve mobil arıcılık barakalarının satın alınması desteklenecektir.

Bakanlıkça belirlenecek illerde, gerçek ve tüzel kişiler dut bahçesi tesisinden, ipekböceği yemliklerinin yapımından, makine, araç ve gereçlerden yararlanacak.
Ayrıca 1000 kapasiteli damızlık kaz, 500 kapasiteli ticari kaz veya 1000 kapasiteli ticari hindi işletmeleri de tebliğ hükümlerinden yararlanabilecek. Yeni kanatlı ve kuluçkahanelerin inşası, kaz yetiştiriciliği işletmelerinde makine, alet ve ekipman alımı, ticari kaz ve hindi işletmelerinde yeni kümes, makine, alet ve ekipman alımları için yatırımcılara destek ödemeleri yapılacaktır.

Yatırıma ilişkin başvuru lokasyon raporunun düzenlendiği tarihten itibaren başlayacak ve bir yıl içinde tamamlanacaktır. Yatırım projesinin belirtilen süre içinde tamamlanmaması durumunda, yatırımcıya, il proje değerlendirme komisyonunun onayı doğrultusunda, merkezi proje değerlendirme komisyonu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere, yatırımcı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: DESTEK VERİLECEK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arıcılık projelerine yüzde 50, kaz ve hindi yetiştiriciliğine yüzde 75, ipekböcekçiliği projelerine yüzde 100 hibe desteği verileceğini belirtti.

Pakdemirli yazılı açıklamasında Resmi Gazete’nin son sayısında yayınlanan “Arıcılık, İpekböceği, Kaz ve Türkiye Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları” hakkında değerlendirme yaptı.

Pakdemirli, tebliğ kapsamında hibelerin yüzde 50’sinin arıcılık projelerine, yüzde 75’inin kaz ve hindi yetiştiriciliğine, yüzde 100’ünün ipekböcekçiliği projelerine verileceğini belirterek, arı ürünleri üretmek isteyen üreticilere destek olacaklarını belirtti arı sütü, polen ve propolis olarak arıcılık desteği çerçevesinde.
Pakdemirli, 50 ve daha fazla kovana sahip olan ve Arı Kayıt Sistemine en az 3 yıldır kayıtlı olan, Arı Yetiştiricileri veya Bal Üreticileri Derneği üyesi üreticilerin bu destekler için başvuruda bulunabileceğini ve makine için yüzde 50 hibe alabileceğini kaydetti. arı ürünleri üretiminde kullanılacak araç, gereç ve seyyar arıcılar. destek verileceğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir