Magazin Sağlık

Kanserle mücadele eden genç müzisyen Berkay Büyük koronavirüse yenildi

İzmir’in Bornova ilçesinde Balkan müziğiyle tanınan 29 yaşındaki müzisyen Berkay Büyük, kanser tedavisi gördüğü hastanede yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İzmirli müzisyen Berkay Büyük’e 4 ay önce şiddetli karın ağrısıyla gittiği İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde lenfatik kanser teşhisi kondu. Tedavi için özel bir hastaneye sevk edilen Büyük, burada koronavirüse yakalandı. Kanser tedavisinin yanı sıra koronavirüs tedavisi almaya başlayan Büyük, 29 Kasım’da hayatını kaybetti. Bornova ilçesindeki Hacılarkırı Mezarlığı’na gömülen Büyük’ün ölümü, ailesinin ve sevdiklerinin yasını tuttu. . Balkan göçmeni olan Basri Büyük, oğlunun müziğe 10 yaşında başladığını anlatarak, “Her geçen gün biraz daha kendini geliştirdi ve başarılı işler başardı. Göbek adı ‘Cahit’ olan oğlumuz Berkay adını verdik. Fark edince amatör bir org aldık, çalmaya başladı. Her geçen gün kendini geliştirdi. Düğünlere gitmeye başladı. Balkan müziğini geliştirdi. Yugoslavya’ya gitti ve orada müzik bilgisini genişletti. Kendini yenileyebilen bir çocuktu. Durmadı, yorulmadan çalıştı. 22 yaşında askere gitti, dükkanını açtı, yerel bir kanalda Balkan müziği üzerine bir program yaptı. İzmir onu tanıdı. Çevresi genişledi. Biz ailesi olarak her zaman ona ve kardeşine destek olduk. Kendi becerisiyle de büyük başarılar elde etti. Müzik onun ayrılmaz bir parçasıydı. ‘Baro’ lakabıyla tanınıyordu “dedi.

“29 YAŞINA KADAR HASTALIKLARIM YOKTU, DAHA FAZLASINI ÖĞRENDİK”

Oğlunun 29 yaşına kadar hastalığı olmadığını belirten Basri Büyük, “Berkay’ı 4 aylık sürede kaybettik. Buna salgın süreç neden oldu. PET / CT taramalarında ilerlediğini öğrendik.Lenf.Kansere karşı mücadelesi sürüyor, tedavisi özel hastanede devam ediyordu.Maalesef hastalık çok ilerlemiş durumda, sonucunu alamadık. Oğlumuzu kaybettik, inşallah yeri cennet olsun. ”Diğer oğlu Berkcan’ın (21) sakat olduğunu söyledi. Basri Büyük,” Berkcan büyük yıkıma uğradı. Berkcan gençken serebellumunda tümör tespit edildi ve 5 yaşındayken bu tümör çıkarıldı. Hastalığından dolayı kısmi felç geçirdi, kemoterapi aldı. En küçük oğlumun yüzde 72 sakatlık raporu var. Özel eğitim aldı. En büyük destekçisi kardeşiydi. Kardeşi bir akıl hocası, bir baba ve onun bir arkadaşıydı. Daha önce ‘Ona bir şey olmasına dayanamıyorum’ dedi. Çocuğum da mahvoldu “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir