Genel Sağlık Trend

Koronavirüs ile ilgili yeni araştırma! Bağırsak bakterileri hastalığın süresini ve ciddiyetini etkiler

Hong Kong Üniversitesi’nde tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını ile ilgili yeni bir çalışma yapıldı. Araştırmalar, bağırsak bakterilerinin hastalığın süresini ve ciddiyetini etkileyebileceğini ortaya koydu.

Hong Kong Üniversitesi’nde bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada Kovid-19’un öncelikle bir solunum hastalığı olmasına rağmen sindirim sisteminin de hastalık sürecine dahil olduğunu gösteren kanıtlar bulundu.

100 HASTADAN KAN ÖRNEKLERİ İNCELENDİ

Araştırma ekibi, sindirim sistemindeki mikrobiyomun Kovid-19’dan iyileşmeyi nasıl etkileyebileceğini görmek için Hong Kong’daki iki hastanede tedavi gören 100 hastadan alınan örnekleri inceledi. ifade edildi. Araştırmacılar, kan örneklerinde iltihaplanma ile ilişkili belirli moleküllerin yüksek seviyelerine sahip hastaların bağırsak bakterilerinde de dengesizlikler olduğunu buldular.

Bağırsak Bakteri Tetikleyicisi Covid-19

Çalışma, “Bu sonuçlar, bağırsak mikrobiyota bileşiminin Kovid-19’a verilen bağışıklık tepkisinin büyüklüğü ve ardından doku hasarıyla ilişkili olduğunu ve bu nedenle hastalığın şiddetini artırmada veya azaltmada rol oynayabileceğini göstermektedir” dedi. Bilim adamları, örnek alınan hastaların küçük bir kısmının iyileşmeden 30 gün sonra bile bağırsak mikrobiyotasında dengesizlik gösterdiğinden, bunun Kovid-19 semptomlarının neden bazı kişilerde uzun süre devam ettiğinin bir açıklaması olabileceğine de işaret etti.

NE OLDU?

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaleti Wuhan’da meydana gelen ve kısa sürede tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 958 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 92 binden fazla kişi ölümcül salgına yakalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir