Genel

Leyla Aydemir cinayetinde müebbet alan amca Yusuf Aydemir tahliye edildi

2018 yılında dedesinin köyüne geldikten sonra ortadan kaybolan ve cenazesi 18 gün sonra bulunan Leyla Aydemir davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Yusuf Amca Yusuf Aydemir serbest bırakıldı.

Zorla ve dolandırıcılıkla kişiyi özgürlüğünden mahrum bırakmadan iki yıl hapis cezasına çarptırılan Yusuf Amca, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Aydemir’e cezasında herhangi bir indirim yapılmadı. Öte yandan Yıldırım Artam, Ayşe Artam, Besim Dursun, Hatun Dursun, Mehmet Ali Aydemir ve Musa Aydemir delil yetersizliğinden beraat etti.

MİNİK LEYLA DAVASINDA KARAR ALINDI

Küçük Leyla’nın davasından 3 ay sonra ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile tutuklanan Yusuf Amca Yusuf Aydemir, serbest bırakıldı. Karar dilekçesinde, “Yusuf Aydemir’in tutukluluğunun devam etmesi kararı, tutuklanmasının bir ceza değil, bir tedbir olduğu düşünülerek, hükümlü veya tutuksuzsa, ileride kurtarılamaz hale gelmesine neden olabilir. Diğer bir suç ise, karar kesinleştiğinde Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı Merkez Masasına müzekkeresi yazması, dosyayı Mahkemeye göndermesi, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içinde Ofisimize dilekçe vermesi, (I) bendindeki ret kararı ve tahliye kararı veya başka bir Bölge Yargıtay Ceza Dairesi veya Asliye Ceza Mahkemesi katipine Erzurum Bölge Adliye 2. Ceza Mahkemesi aracılığıyla dilekçe gönderilerek ifade verilmesi. Mahkeme Dairesi’nin Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun 286/1 maddesi uyarınca makamımıza itiraz ve bozma kararının kesinleşmesine 21/12/2020 tarihinde oybirliği ile karar verildi. .

“KANIT DAHA İYİ İNCELEDİKTEN SONRA YENİ BİR KARAR VERİLECEK”

Konuyla ilgili açıklama yapan Leyla’nın annesi ve babasının avukatı Erdoğan Tunç, “İstinaf mahkemesi, Leyla’nın davasında 7 sanığın kararını tamamen bozarak geri gönderdi. Mahkemenin eksik soruşturma ve eksik soruşturma ile karar vermesi üzerine mahkeme kararı Daha iyi bir soruşturma, delillerin daha iyi incelenmesi ve bir dizi prosedürü takip etmeme gerekçesinin ardından böyle bir karar verilmişti.Bir sonraki süreçte incelenmesi gereken deliller olacaktır. yeniden incelenecek ve eksik işlemler tamamlandıktan sonra bir karar verilecektir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir