Ekonomi Genel Trend

NASA Meteoroloji ve Dünya Yaban Hayatı Fonu’ndan uyarı sonrası su kıtlığı: Türkiye’de kritik seviye aşıldı

Meteoroloji ve NASA’nın Türkiye’deki su kıtlığının büyüklüğüne ilişkin uyarısının ardından Dünya Yaban Hayatı Fonu’ndan geldi. Türkiye’nin su kıtlığı risk oranının 2,78’e düştüğü belirtilirse, dünyanın en tehlikeli bölgesi olarak kabul edilirse Filistin’deki oran 3,67 olarak belirlendi.

Amerikan Ulusal Havacılık İdaresi (NASA) kuraklıkla ilgili uydu verilerinin raporlanmasının ardından Dünya Vahşi Yaşam Fonu’ndan Türkiye’ye uyarı geldi.

TÜRKİYE’NİN SU KORKULUĞU RİSK ORANI 2.78’e kıyasla düştübloomberg haberlerinde, WWF’nin iklim değişikliği, su yönetmeliği ve ilgili 5 yıllık verim yönetimi analizine göre Türkiye’de büyük bir kuraklık ve özellikle yaşayan insanların su temini bekleniyor Şehirde ciddi sorunlar yaşayabileceği belirtildi. Açıklamada, Türkiye’nin su kıtlığı risk oranının 2,78’e düştüğü belirtilirken, dünyanın en tehlikeli bölgesi olan bu oranın 3,67 olduğu, Filistin’de kabul edildiği belirtildi. Dünyada su kıtlığı riskinin en az olduğu ülkenin 1,54 ile Norveç olduğu açıklandı.

“NEDEN YASADIŞI KULLANIM VE BAŞLICA SULAMA SİSTEMLERİ” WWF’nin Küresel Tatlı Su Programı Başkanı Stuart Orr, Hindistan ve Türkiye’nin yanı sıra Güney Asya’daki bazı ülkelerde de benzer sorunların yaşanabileceğini söyledi. İklim değişikliğinin şehirlerde suyu azalttığını ancak bunun temel sebebinin yanlış planlama olduğunu belirten Orr, “Su kıtlığının temel nedeni kaçak kullanım ve sulama sistemlerinin iyileştirilmemesidir. Ayrıca talep yönetiminin doğru yapılamaması. ve suyun yanlış dağıtılması da diğer büyük nedenlerdir. ” altındahaber’de, WWF’nin şu anda Türkiye’deki yıllık su tüketiminin bin 519 litre olduğu belirtilirken, 2030 ve 100 milyona ulaşan nüfusun tahmin edilen bin 120 litre seviyesine düştüğünün altını çizdi. WWF Türkiye Temsilcisi Uğur Bay, 700 bin litre su kıtlığı oranının kabul edilebilir olduğunu açıkladı.

UYARMIŞTINAS Ulusal Kuraklık Azaltma Merkezi NASA, Uydu ölçümleri ile Yerçekimi Geri Kazanımı ve İklim Deneyi (GRACE-FO), Türkiye kuraklık haritasını yayınladı. Çizilen haritada mevsim ortalamasının altında çizilen yağış, bölgenin en şiddetli kuraklıktan Türkiye’nin geçtiğini vurguladı. NASA Ulusal Kuraklık Azaltma Merkezi, 11 Ocak 2021 tarihinde uydular tarafından kaydedilen GRACE-FO günü, Türkiye’nin yeraltı suyu ve toprak nem ölçümlerini gösteren iki harita yayınladı.

HAVA DURUMU RAPORU Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı meteoroloji haritalarını açıklamıştıdah Türkiye’nin uzayda yüzde 80’i “olağanüstü şiddetli kuraklık ve şiddetli kuraklık” verilerinde olduğu gibi NASA’nın iki benzer şiddetli kuraklık haritasına işaret ettiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir