Genel

‘Pamukkale’nin kardeşi’ Sivas Altınkale ziyarete açıldı

Sivas’ın kaplıcalar bölgesinde yer alan ve Pamukkale Travertenlerine benzerliği ile ‘Pamukkale’nin kız kardeşi’ olarak anılan altın rengi Altınkale bugün açılacak.

Sivas’ın kaplıcalar bölgesinde bulunan, Pamukkale’deki gibi basamaklı havuzlar şeklinde düzenlenen ve suda kükürtün oluşturduğu sarı tortulardan adını alan “Altınkale” nin açılışı bugün açılacak.

Valilik himayelerinde Sivas Belediyesi’nin katkılarıyla, şehre önemli turizm değeri katması beklenen ve İl Özel İdaresi tarafından hayata geçirilen Altınkale Projesi ile Sıcak Çermik Meydanı ve Çadır Alanında çalışmalar tamamlandı. Yönetim.

Denizli Pamukkale’de sarı renkli travertenin şehir merkezine 24 kilometre uzaklıkta bulunan Sıcak Çermik termal sahasında limonit ve hematit içeren sulardan yararlanılarak yaratıldığı projenin açılışı bugün açılacak. 11: 00’de.

BÖLGEDEKİ GELENEKSEL ÇADIR KÜLTÜRÜNÜN HAYATTA KALMASI HEDEFLENİYOR

Altınkale Projesi kapsamında geleneksel çadır kültürünün yaşatılması için bölgede 80 adet çadır kurulmasına izin veren bir alan oluşturuldu.

Çadırların bir kısmı Sivas Valiliği tarafından kurulurken, dileyen vatandaşlar da bölgeye kendi çadırlarını getirebilecek. Proje kapsamında yerli ürünlerin satılacağı alana 38 adet tezgah inşa edildi.

Sıcak Çermik Meydanı Projesi kapsamında bölgede 22 köşkün inşaatı tamamlandı, 22 bin 591 bitki toprakla buluşturuldu. Proje 8 bin 200 metrekarelik bir alanda hayata geçirilirken, meydanda yaz akşamları düzenlenecek etkinlikler için amfi ve sahne oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir