Genel Teknoloji

Rusya Devlet Başkanı Putin, kendisine ömür boyu dokunulmazlık tanıyan tasarıyı imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, kendisine ve ülkenin eski liderlerine ömür boyu senatörlük ve dokunulmazlık tanıyan tasarıyı imzaladı. Yasa tasarısı ile artık eski devlet başkanları tutuklanmayacak, aranmayacak, sorgulanmayacak ve yargılanmayacak.

Kanunun, geçen yaz yapılan anayasa değişiklikleri ile mevcut yasal düzenlemelerin uyumlaştırılması kapsamında hazırlandığı belirtildi. Vladimir Putin, 2024 yılında tekrar cumhurbaşkanı adayı olmazsa, bu yasa uyarınca ömür boyu senatör unvanını alabilecek.

YAŞAM BOYU KORUMA

Bu yasadan önce, eski devlet başkanları yalnızca görevdeyken işledikleri suçlardan dolayı dokunulmazlığa sahipti. Yasa ayrıca devlet başkanlarının görevden ayrıldıktan sonra ömür boyu senatör olmalarına izin veriyor. Bu pozisyon ömür boyu dokunulmazlığı garanti eder.

ARAŞTIRMA VE TUTUKLAMA YOK

Yasa, eski devlet başkanlarının idari veya cezai sorumluluktan sorumlu olmamasını sağlar. Yeni yasa ile birlikte devlet başkanları görevlerinden ayrıldıktan sonra bile kendileri ve aileleri ömürleri boyunca işledikleri suçlardan dokunulmaz olacak. Bu kişiler polis ve savcılık yetkilileri tarafından soruşturulmayacak, aranmayacak veya gözaltına alınmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir