Ekonomi

Rusya, Türkiye’den domates ithalatını artırma kararı aldı

Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den domates ithalatına 250 bin tondan 200 bin ton çıkarılmak üzere teklif vermeye hazırlandı. Türkiye’nin Rusya’ya teklifini kabul etmesi üzerine 50 bin ton daha fazla domates ihraç edecek.

Rusya Federal Tarım Ürünleri Denetleme Kurumu (Rosselhoznadzor), domates güvesi ve doğu meyve güvesi adı verilen zararlılar nedeniyle Azerbaycan, Ermenistan ve Özbekistan gibi bazı ülkelerden domates ithalatını durdurma kararı aldı. Rusya 10 Aralık’tan itibaren bu ülkeleri yasaklamaya başlarken, ithalat açığı konusunda çalışmalara başlandı.

50 BİN TON TÜRKİYE İLAVE KOTA

Rusya Tarım Bakanlığı, ülkedeki tüketicilerin sorun yaşamaması için yeni bir teklif hazırladı. Rusya hükümetine sunulan Rusya’nın teklifine göre Türkiye’den 200 bin ton yerine 250 bin ton domates ithal edilecek.

188 BİN 970 TON DOMATES İHRACATIYORUZ

Rusya’nın Türkiye’den 1 Kasım 2017 tarihine kadar 6 Aralık 2020’de 188 bin 970 ton domates ihraç ettiği ve Türkiye için belirlenen domates ihracat kotalarının yüzde 94,49’una tekabül eden Rusya sayısının ifade edildiği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir