Genel Sağlık Trend

Şaşırtıcı sonuç! Yüzde 50 hala kelle paçaya inanıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin salgın dönemiyle ilgili bilgi kirliliği araştırmasına göre, virüsün herkesi evinde tutmak isteyen hükümetlerin işi olduğuna inananların oranı yüzde 28 olarak belirlendi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, koronavirüsün ortaya çıkardığı komplo teorilerini araştırdı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından yürütülen infodemia (bilgi kirliliği) araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma kapsamında 10 binin üzerinde tweet incelendi ve 1629 kişi ile anket yapıldı.

Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Prof. Dr. Emre Erdoğan şu bilgileri paylaştı: “Görüşülen kişilerin yüzde 77’si dünyada halkın hiç farkında olmadığı önemli şeyler olduğunu ifade ederken, yüzde 63’ü vatandaşlara söylemiyor Politikacıların kararlarının arkasındaki gerçek niyetlerin yüzde 51’i siyasi kararları etkileyen gizli örgütler ve yüzde 45’i vatandaşları gözetlediğine inandığını gördük. Sonuçlar gösteriyor ki Türkiye’de komplo teorilerine inananların oranı yüksek. Orta öğretime sahip olanlar, emekli olanlar ve işsizler; komplo teorilerine diğerlerinden daha çok inanıyorlar. “

‘ABD veya Çin üretti’

Erdoğan, pandemi sırasında en çok paylaşılan komplo teorilerini şöyle anlattı; Görüşülenlerin yüzde 56’sı virüsün ABD veya Çin gibi büyük güçler tarafından üretildiğine inanıyor. Hükümetlerin verdiği koronavirüs istatistiklerini yüzde 52 güvenilir bulmuyor. Virüsün Çin’de bir laboratuvarda üretilip kaza sonucu dünyaya yayıldığına inananların oranı yüzde 50. Yüzde 44’ü hükümetlerin bu virüsü yaşlı nüfustan kurtulmak için ürettiğine inanırken, ucuz tedaviye rağmen virüsün hala saklandığına inananların oranı.

Hükümetlerin virüsten yararlanarak herkesi aşılamak istediğini düşünenlerin oranı yüzde 28. Yüzde 28, virüsün herkesi evinde tutmak isteyen hükümetlerin işi olduğuna inanıyor. “

Türk aşısına güveniyorlar

Ankete katılanların yüzde 39’u Almanya tarafından geliştirilen aşıyı alma eğilimindedir. Çin ve Rusya’nın geliştirdiği aşıların yüzde 29’u ABD’nin geliştirdiği aşı için 31 katılımcının yüzde 58’i Türkiye tarafından geliştirilen bir aşı yapacak diyor.

Başa ve ayaklara inanırlar

Araştırmaya göre; İşkembe ve paça gibi yiyeceklerin koronavirüsten koruyacağına inananların oranı yüzde 50; Yüzde 27, aşının virüs yayılmadan önce ABD’de geliştirildiğine katılıyor. Katılımcıların yüzde 29’u koronavirüsün yarasa çorbası yiyenler tarafından bulaştığına inanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir