Ekonomi Genel Siyaset Trend

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları Şubat ayında 95,3 milyar dolara geriledi.

Türkiye Merkez Bankası resmi rezerv varlıkları Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 95,3 milyar dolar oldu. Söz konusu dönemde döviz varlıkları yüzde 2,1 artarak 53 milyar dolara, altın varlıkları ise yüzde 3,4 azalarak 40,7 milyar dolara geriledi.
Türkiye Merkez Bankası (TCMB) 2021 yılı Şubat ayı “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likidite Gelişmeleri” verileri yayımlandı. Buna göre, resmi rezerv varlıklar Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 95,3 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 2,1 artarak 53 milyar dolara, altın rezerv varlıkları ise yüzde 3,4 azalarak 40,7 milyar dolara geriledi.

PARA ÇIKIŞLARI YÜZDE 8,3 ARTTI

1 yıl ve daha kısa vadede kalan Merkez Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenen döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden kaynaklanan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 8,3 artarak 30,6 dolara ulaştı. Şubat ayında milyar. Bu miktarın 25,1 milyar doları ana para ve 5,5 milyar doları faizdi. Bu dönemde Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 58 milyar dolar olurken, bu tutarın 21,7 milyar doları bir ay vadeli olarak kaydedildi.

KOŞULLU DEĞİŞİM ÇIKIŞLARI

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenmesi gereken Hazine garantili dış borçlar ve diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Bu yükümlülükler Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1 artarak 49,4 milyar dolara ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir