Genel Sağlık

Türk bilim insanları geliştirdi! Koronada müthiş gelişme…

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde (UNAM), Türk araştırmacılar tarafından yeni bir tip koronavirüsü (Kovid-19) 10 saniyede, yüzde 99 güvenilirlikle ve burun çubuğu olmadan teşhis etmek için nanoteknoloji tabanlı bir teşhis sistemi geliştirildi.

Dünyada bir ilk olduğu belirtilen ileri teknoloji ürünü “Diagnovir” sisteminin yabancı kaynaklı PCR testlerinin yerini alması hedefleniyor.

İlk vakaların çalışma sonuçlarıyla işbirliği kurduktan sonra, Türkiye’nin Bilkent Üniversitesi Rektörü Dr. Koronavirüsün dünyayı diz çöktürdüğünü belirten Atalar, “Koronavirüs 150 nanometre büyüklüğünde bir partiküldür. UNAM araştırmacılarımız yıllardır nano ölçekli partiküller ile uğraşmaktadırlar. nanoteknoloji. ” O konuştu.

Türkiye’de koronavirüsün başlamasının hemen ardından görülebileceğini belirten Atalar, hızlı sonuç veren bir test sisteminin geliştirilmesi için projeyi başlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Proje tamamlandı ve PCR’nin yerini alabilen ve çok hızlı, yani saniyeler içinde bir yöntem geliştirildi. Pozitif ise anında sonuç veriyor, olumsuzluk durumunda kontrollerle biraz daha uzun sürüyor. PCR’de pozitif bir dönüş görüyoruz.Bu cihaz tamamen Türk malı. Türkiye eşi olmadan bu teknoloji olmadan dünyanın her yerinden yararlanacaktır.Bu ders hocaları ve Bilkent UNAM’daki araştırma ortamımızdan borçluyuzkoronavirü çok hızlı testler atalarımızın Faktörlerin önemi, “Çok iyi Kitler ucuz, cihaz ile seri testler yapılabilir. Bir kişinin çok hızlı bir şekilde pozitif olduğunu bulmak ve karantina altına almak salgını kontrol altına almak çok önemlidir. Teknoloji ayrıca koronavirüs benzeri salgınlarda kullanılabilecek özelliklere de sahip. “

Atalarımız Rektör, yeni teknolojilerin Türkiye’ye girişinin ardından, “Önümüzdeki dönemde dünyaya yaygınlaşacaklarına işaret ederek, bu buluşun ülkemizde dünyada büyük bir gürültü getirdiğine” işaret etti. ifadeyi kullandı.

Çalışmanın ürüne dönüştüğünü belirten Ortaç, şöyle devam etti:

“Sadece oral swablar için optik bir cihazla hızlı tanı koyabilen hızlı bir kit ve bir cihaz geliştirdik. PCR testi yüksek hata payı olan bir yöntemken ve hastalığın başlangıcından 2-3 gün sonra sonuç veriyor. Sistemimiz saniyeler içinde ve hastalığın erken evresinde sonuç veriyor. Yüzde 99 ile çok çok yüksek. Hastalar üzerinde yaptığımız testlerde PCR testlerinden çok önce sonuç aldık. “

Geliştirdikleri yüksek teknolojinin tamamen yeni bir sistem olduğunu belirten Ortaç, fikri koruma hakkı için uluslararası patent başvurusunda bulunduklarını belirtti.

Hızlı ve güvenilir bir virüs tespit yöntemi olarak, Türkiye’deki sistemlerin ve dünyada yaygın olarak kullanılacağına inandığını dile getiren Ortaç, “Biyosensör sisteminin seri üretimi için gerekli altyapı şimdiden başlatıldı. Etik Kurul onayı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) onayı Gerekli izinlerin en kısa sürede tamamlanması, ürünün seri üretim aşamasına geçilmesi ve 2 ay içerisinde kullanıcıya ulaştırılması planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir