Genel Sağlık Trend

Türk doktor Willy Gross’un Çin Aşısı SinoVac hakkında önemli değerlendirmesi

Klinik, İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Türk asıllı doktor Willy Gross’un Çin aşısı konusunda Türkiye’de ‘Pandemik aşılarda kullanılmasını planladı ancak sonlandırabilir. Türk milleti SinoVac aşısından korkmasın ‘dedi. Gross ayrıca Türkiye’nin medikal turizminin son yıllardaki performansına övgüde bulundu, aksine birçok ülkeden yabancılar Türkiye tedavisine geliyor ‘dedi.

26 kantondan oluşan ve 8,5 milyon nüfusa sahip İsviçre’de Federal Hükümet ve kantonların aldığı tüm tedbirler Kovid-19 salgınının hızını durdurmak için yetersiz kaldı.

Hükümet, Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarının azaltılamaması nedeniyle 22 Aralık’tan 22 Ocak’a kadar olan dönemi kapsayacak şekilde yeni kısıtlamalar getirdi.

Ülkede restoran ve barların 1 ay süreyle kapatılmasına karar verildi.

  • “İSVİÇRE OUTBREAK AVLANIYOR”

Cenevre’nin Servette bölgesinde kendi kliniği var. Gross, salgınla ilgili olarak AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul’da doğan Brüt, özel bir İtalyan Lisesi mezunu olup, tıp eğitimine Türkiye’de başladığı İtalya ve İsviçre’de tamamlandığını anlattı.

1992 yılından bu yana doktor olarak çalıştığını belirten Gross, Türklerin uğrak yeri olan polikliniğini 2003 yılında açtığını ifade etti.

Hastalarının yaklaşık yüzde 20’sinin Türk olduğunu belirten Gross, “Ne yazık ki çok eski zamanlardan beri küçük ve çok organize olan İsviçre salgını gafil avlandı.” dedim.

Gross, salgının başlangıcında dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre’nin maske ve hijyen malzemelerinde yetersiz kaldığına işaret ederek, “Bence tedbirler geç alındı, mücadele zamanında başlatılamadı. İsviçre olmalı. Nüfus, zenginlik ve düzen açısından diğer ülkelere göre daha hazırlıklı olun. Bu açığı kapatamadı. “diye konuştu.

  • “TÜRKİYE’YE TEDAVİ İÇİN GELEN YABANCILAR”

İsviçre’nin, Türkiye’nin salgınına girmeye daha iyi hazırlandığını belirten Gross, “Türkiye son yıllarda büyük adımlar attı. Bence düzen, organizasyon ve birlik çok önemli. Türkiye çok çevik. Zengin Avrupalılardan çok daha iyi performans gösterdi. ülkeler.” ifadeyi kullandı.

Brüt, bulunarak Türkiye’deki sağlık sistemine övgüde bulunarak, “Çocukluğumu hatırlıyorum, Türkiye’de zengin bir aşiret tedavisi için İsviçre’ye, Avrupa ve Amerika’ya gittiler. Son yıllarda tersine medikal turizme yöneldi. Yabancılardan birçok ülke, Türkiye ‘Aksine bir sağlık turizmi başladı.’ Değerlendirmesinde bulundu.
Eski çağlarda Türkiye’deki doktorların da başarılı olduğunu vurgulayan Brüt, “Ama geçmişte tıbbi malzeme ve hastanede modern ekipman yoktu. Bugün Türkiye bu eksikliği tamamladı. Aynı zamanda dünyanın sayılı sağlık merkezlerinden biri oldu. mevcut doktor potansiyeli. ” O konuştu.

  • “TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI ÜLKESİNDEN”

İsviçre hükümetinin yeni katı tedbirleri geç de olsa memnuniyetle karşıladığını belirten Gross, İsviçre ve Belçika’nın geçen ay nüfus oranına göre Avrupa’da en çok vaka ve ölüm görülen iki ülke olduğunu hatırlattı.

Türkiye salgının başlangıcından bu yana “çok cesur önlemler alan” altını çizdi Gross, Türkiye pandemide en başarılı ülkelerden biri oldu. Küçük nüfusa (salgınlarda) dayanan İsviçre, ülkenin en iyisi değildi . ” dedim.

Gross, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararların tam olarak noktasının altını çizerek, “Türkiye’nin kalabalık nüfusu. Bakanlık bu önlemleri almamıştı, bence felaket olabilir. Türkiye’deki devletin nüfusu çok iyi gidiyor. Seçim şu, İsviçre tedbirlerine baktığımızda geç kaldılar, işte en büyük sorun. “İfadesini kullandı.

Türkiye ve İsviçre’de İsviçre’de ikinci dalganın başladığı Eylül ayındaki salgın sırasında olduğu gibi insanların davranışlarının neredeyse aynı olduğunu söyleyen Grosse, şimdi bile üçüncü bir dalganın yaklaşacağına dair endişelerin olduğunu kaydetti.

  • “OUTBREAK AŞILAR BİTİR”

Mart ayında kendi polikliniğinde Kovid-19 testlerine başladığını anlatan Gross, son aylarda virüsün şehirde “çok yayıldığına” şahit olduğunu ifade etti.

Gross, “Geçen ay bir günde 8 farklı hastanın Kovid-19 testini yaptım. 8’in test sonuçları da pozitif çıkınca ‘üzgünüm’ dedim. Nitekim (son rakamlar) korkumun olmadığını gösterdi. boş.” dedim.

Dünyadaki salgının ancak aşılarla bitebileceğini vurgulayan Gross, aşılar konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Gross, Kovid-19 salgınında sürü bağışıklığının sağlanması ve virüsün ortadan kaldırılması için dünya nüfusunun en az yüzde 70’inin aşılanması gerektiğinin altını çizdi.
Çocuk felci ve çiçek hastalığının da virüslerden kaynaklandığına ve insanlığın bu hastalıkları tamamen ortadan kaldırdığına dikkat çekerek.

Gross, geliştirilen aşılar sayesinde “Bu savaşı sadece aşılarla kazandık” dedi. dedim.

İsviçre’de Cuma günü Kovid-19’dan 120 kişi öldü, 4 bin 478 vaka tespit edildi. Böylece salgının başlangıcından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bini, vaka sayısı da 400 bini aştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir