Genel

Türk dünyasıyla kesintisiz bağlantı

Azerbaycan-Nahçıvan karayolu ile demiryolu arasına yapılacak yapay coğrafi engellerle ortadan kalkmak için bu koridor kesintisiz Türkiye, Türk kardeşlerin Azerbaycan ve diğer cumhuriyetlere ulaşmasını sağlamıştır.

Dağlık Karabağ harekatını sona erdiren ateşkes anlaşmasının en önemli kazanımlarından biri Nahçıvan ile Azerbaycan arasında koridorun inşa edilmesidir. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde Azerbaycan’ın güneybatısı ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki bölgeler arasında yeni karayolları ve demiryolları yapılması planlanmaktadır. Dolayısıyla, Azerbaycan ve Nahçıvan ana karasına bağlanırken, Türkiye ve Nahçıvan ve Azerbaycan ile 11 kilometrelik sınırı ve Türkiye ile kara sınırı sorunsuz bir dünya olurdu.

DEMİRYOLU PROJESİ PLANLANDI

Nahçıvan demiryolu hattı projesinin açılması uzun süredir Türkiye’nin gündemindeydi. Kars-Iğdır-Nahçıvan hattının ön çalışmalarına 2018 yılında başlanmıştır. Bu hattın Türkiye, Nahçıvan, Ağdam ve Suşi üzerinden Bakü’ye uzanması planlanmaktadır. Karabağ’daki anlaşmanın ardından açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bakü-Tiflis’in ana gemilerinden Divriği-Kars hattında kapasiteyi 5 milyon tondan 20 milyon tona çıkaracağız. Kars Demiryolu, “Azerbaycan’daki yeni gelişmelerden sonra Nahçıvan’a demiryolu planlıyoruz” dedi.
İran sınırına yakın Ermenistan topraklarında ilk kez koridor açılacak, Türkiye ve Azerbaycan tam bir asır sonra toprak bağlanacak. Böylelikle jeopolitik ve jeo-ekonomik anlamda Türkiye ile Orta Asya arasında yeni bir dönem başlıyor. Türkiye dünyadaki yapay coğrafi engelleri ortadan kaldırırken, uzun vadede Türkiye ile Orta Asya arasında önemli bir ticaret ağı olması bekleniyor.

EL TÜRKİYE GÜÇLENECEK

Açılacak koridor ile ulaşım, bölgedeki tüm komşu ülkeler için yeni bir ticaret potansiyeli oluşturacak. Nahçivan’daki olası hattın konumu, mesafesi ve kullanımı, ikili ve çoklu ticaret, kargo taşımacılığı ve turizm dahil olmak üzere bölgeye ekonomik olarak yeni bir soluk getirecek. Böylelikle Türkiye, Orta Asya’nın ihracat potansiyelini artıracak, Türkiye’nin bölgedeki elini güçlendirecektir.

İRAN’IN ETKİSİ AZALACAK

Önceden Nahçıvan’a Azerbaycan’dan kara yoluyla ulaşmak için Gürcistan veya İran’dan geçmek gerekiyordu. Azerbaycan ile Nahçıvan arasında kurulacak koridor ile Azerbaycan’dan Nahçıvan’a karşılıklı gelişler de İran’ın bölgedeki etkisini azaltacaktır.

İPEK YOLUNDA BİR ROL OYNAYACAK

Nahçıvan-Türkiye-Azerbaycan ve buradan yukarı uzanan bir bölge olan Hazar, İpek Yolu’nun merkezi kuşak hattını Çin’den Avrupa’ya, Güney Kafkasya’ya uzatmamak için bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir