Genel Teknoloji Trend

Türkiye’de 800 bin kişi ehliyet çiplerinin nakliyesinde

Bugüne kadar 800 bin vatandaş, ehliyetlerinin chip kimliklerine aktarılmasını içeren “Kimliğinizle Hayat Kolay” uygulamasından yararlandı. Bakan Soylu tarafından tanıtılan ve 21 Eylül 2020’de hayata geçirilen en yüksek talep 117 bin 898 kişi ile İstanbul’dan geldi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 21 Eylül 2020 tarihinde tanıttığı “Kimliğinizle Hayat Kolay” uygulaması büyük ilgi görüyor. Yeni nesil sürücü belgesindeki bilgilerin çipli kimlik kartına ücretsiz olarak entegre edildiği uygulamadan bugüne kadar 800 bin kişi faydalandı.

İSTANBUL’DAN BAŞVURU İÇİN EN ÇOK TALEP

Vatandaşların trafikte yanlarında ehliyet bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıran uygulamaya en fazla talep 117 bin 898 kişi ile İstanbul’dan geldi. İstanbul’u Ankara, Antalya ve İzmir izledi. Kullanılmaya başlanmasının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen 18-25 yaş grubundaki 111 bin 737 genç uygulamadan yararlandı.

TÜRKİYE MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN YAZILIM

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kimlik kartının işletim sisteminden, başvuru sahibinin kimlik kartının yayımlanmasına kadar geçen süreçte yer alan ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri mühendisler tarafından geliştirilen yerli ve milli kimlik kartı teminine kadar olan süreçte yer alan tüm yazılımlar. Ehliyet bilgilerini kimlik kartlarına entegre etmek isteyenler, “NVI Çağrı Merkezi Alo 199” veya “https://randevu.nvi.gov.tr” adresinden randevu alarak nüfus müdürlüklerine başvurabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir