Genel Siyaset

Zarif’in Nasıri’den Erdoğan’ı hedef alan paylaşımına tepki: Sizin için bu nedir?

Eski İran Milletvekili Nasir Nasıri, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan paylaşımını eleştirerek, “Sevgili Zarif! Tweet Türkiye’ye, Azerbaycan’a ve İran Azerbaycanlılarına hakaret etmeye başladınız” dedi.

Erdebil’in yedinci dönem İran milletvekili Nasser Nasıri, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’e mektup göndererek, Zarif’in Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu şiire tepkisini eleştirdi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Nasıri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü’deki şiirinden sonra İran’daki radikallerin de konuya dahil olduğunu belirterek, “Azerbaycan-Ermenistan savaşının sonucundan rahatsız olan bizdeki radikaller de konuya katıldı. Ancak bu radikalleri takip etmeniz ve bir politikacıya hakaret etmeniz kabul edilemez ”.

BÜYÜKELÇİNİZ ZATEN TÜRKÇEYİ BİLMİYOR ‘

Zarif’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan paylaşımlarına dikkat çeken Nasıri, “Öncelikle Erdoğan’ın şiiri okuyarak hata yaptığı sonucuna nasıl ulaştınız? Bu şiir okumasından ne anlıyorsunuz? Bu şiiri ve konusunu size kim söyledi? Mazenderan Büyükelçiniz zaten Türkçe bilmiyor ”dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu şiirdeki tiran ve zorbanın Ruslar olduğunu kaydeden Nasıri, “Zoraki ayrılık kim ve kim tarafından yapıldı? Bu hikayedeki zalim ve zalim Ruslardan başkası değil mi? “Yaktıkları ateşler ve silahlarının etkileri hala İranlı aileler arasında görülüyor.”

‘BU SİZİN İÇİN NEDİR?’

Nasıri, “Sayın Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in misafiriydi ve Aliyev, Erdoğan’ı çok sıcak karşıladı. Ya konuk ev sahibinin egemenliği aleyhine konuşsa? Sayın Zarif! “dedi.

NE OLDU?

Zarif, okuduğu şiir ve sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdi, “Erdoğan’a Bakü’de tesadüfen okuduğu şiirin Aras Nehri’nin kuzey bölgelerinin İran’ın ana topraklarından zorla ayrılmasıyla ilgili olduğunu kimse söylemedi! Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliğine karşı konuştuğunu fark etmedi mi? Aziz Azerbaycan’ımız hakkında kimse konuşamaz ”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir