Ekonomi

Akkuyu NGS’den yeni haber! Çok önemli: Tamamlandı

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Santrali’nde, reaktör gövdesi üreten ilk büyük ölçekli ekipman ünitelerinden biri ve reaktörün kapağı Rus Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından tamamlandı.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk ünitesinin büyük ölçekli ekipmanları arasında yer alan reaktör gövdesi ve reaktör kapağı imalatı tamamlandı. Rosatom’un Rusya Devlet Atom Enerjisi Ajansı Atomenergomash Mühendislik Birimi Genel Müdürü Andrei Nikipelov, nükleer reaktör gövdesi ve reaktör kapağının üretiminin tamamlandığını, ayrıca Akkuyu NGS sahasına teslim edilen 4 buhar jeneratörünün 2012 yılında tamamlandığını açıkladı. Ekim.

Akkuyu NGS’nin reaktör gövdesinin hidrolik testlerinin Haziran ayında Atommash Fabrikasında yapıldığını hatırlatan Nikipelov, “Test sırasında reaktör gövdesine çalışma basıncının 1,4 katından daha yüksek bir basınç uygulandı. Hidrolik testler, hem reaktör gövdesinin ana metalinin hem de kaynak yapılan alanların dayanıklılığını ve tesis için belirlenen hizmet ömrü olan 60 yıllık ürünün hazır olduğunu doğruladı ”dedi.

260 KONTROL NOKTASI

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali (NPP) Akkuyu NGS ekipmanı, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, Atomenergomash Ünitesi Mühendislik A.Ş. tarafından üretildi.

Atomenergomash, Akkuyu’nun dört güç ünitesinin tamamı için ekipman üretim çalışmalarına devam ediyor. Bir grup gazeteciye haber veren Nikipelov, reaktör imalat sürecinden üçte bir kalite kontrol çalışmasından ayrıldığını belirterek, toplam 260 kontrol noktası bulunduğunu, Akkuyu Sınır Dairesi Nükleer Santrali ve Türkiye Nükleer Düzenleme Kurumu temsilcilerinden yer alan bilgileri verdi. 86 ayrı operasyonda.

YÜKSEK HASSASİYET

Atommash’ta üretim süreçlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğünü vurgulayan Nikipelov, sözlerine şöyle devam etti: “Üretim süreci, hem ürünün ayrı kısımlarında hem de kendi içinde birçok farklı teknolojik süreci içeriyor. Temel işlemler arasında kaynak, ısıl işlem ve ardından mekanik işlem yer alır.

Reaktör gövdesinde çok miktarda kaynak ve hassas işlem yapılır. 54 deliğin yüksek hassasiyetle vidalanması gerekir. Reaktör kapağının pimleri tamamen dişlere oturmalı ve sonuç olarak tüm ürünü kapatmalıdır. Ekipman üretiminin teknolojik özellikleri arasında montaj ve kaynak işlemlerinin doğruluğu, nükleer santral ekipmanlarının üretimi için geçerli olan tüm norm ve standartlara uygunluk ve tamamlanan tüm aşamaların denetimi ve kontrolü yer almaktadır.

GEREKLİ EKİPMAN

Ekipman ile ilgili tasarım, üretim, test ve kalite kontrol çalışmalarının Rusya Federasyonu normatif belgelerine ve sözleşme şartlarına uygun yapıldığını belirten Nikipelov, firmanın her iki üretim kolunun da yıkıcı olduğunu ve olmadığını söyledi. Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen standartlara ve kriterlere göre yıkıcı. Test ve araştırma yapmak için gerekli tüm teknik ekipmanlarla donatılmış test laboratuvarlarını akredite ettiğini söyledi.

6 ÜLKEDE EKİPMAN ÜRETİMİ DEVAM EDİYOR

Atomenergomash sadece Akkuyu NGS için değil, diğer nükleer santraller için de ekipman üretmeye devam ediyor. Bangladeş’te Ruppur NGS ve Rusya’da Kursk NGS-2 için temel bileşenlerin üretimi başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir