Ekonomi Sağlık Trend

Ayçiçek yağında fiyat artışı durdurulamıyor: Yüzde 60 artış

Gümrük vergilerinin düşürülmesine rağmen ayçiçeği ve ham petroldeki fiyat artışı durdurulamaz. Ayçekirdeği yüzde 52 artarken, bu artış doğrudan vatandaşlara yansıdı. Raflardaki ayçiçek yağlarının fiyatı yüzde 60 arttı.

Tarife indirimlerine rağmen ayçiçeği ve ham petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Eylül ayında ton başına 430 dolar olan ayçekirdeği, Aralık ayı sonunda yüzde 52 artarak 655 dolara, ham petrolün fiyatı ise yüzde 32 artarak 890 dolardan 1200 dolara çıktı.

YÜZDE 20 ARTIŞ OLABİLİR

Yurt içi fiyatları dengelemek için 5 ve 25 Kasım’da alınan iki ayrı kararla, ayçiçeği tohumlarına uygulanan yağ gümrük vergisi sıfırlandı ve ham ayçiçek yağı gümrük vergisi 1 Temmuz 2021’e kadar yüzde 36’dan yüzde 3’e indirildi. gümrük vergileri, artan hammadde fiyatları raflardaki ayçiçek yağının yüzde 60 artmasına neden oldu. Hasat sezonunun yeni bittiğini belirten sektör temsilcileri, yeni hasat için 8 ay kaldığını ve fiyatlarda yüzde 20 artış olasılığının olduğunu söylüyor. Satıcıların gümrük vergilerini düşürerek hammaddelerini artırdıklarına dikkat çekiyorlar. Rusya ayrıca 9 Ocak 2021 – 30 Haziran dönemi için ayçiçeği ihracatına uygulanan vergiyi de ton başına 165 Euro’dan az olmamak kaydıyla yüzde 6,5’ten yüzde 30’a yükseltiyor. Bu durumun bir nebze de olsa fiyat artışlarına yol açacağı belirtiliyor.

“GIDA ENFLASYONU DÜNYANIN HER YERİNDE YAŞIYOR”

Dünya haberine göre Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, pandemik dönemde yaşanan sorunlar ve verim düşüşleri, gıda tedarik zincirleri, dünya çapında bir “gıda enflasyonu” olduğunu ve ülkelerin gıda stoklamaya başladığını belirtti. . Büyükhelvacıgil, “Başta Çin ve Hindistan olmak üzere sektörün büyük oyuncuları, soya fiyatlarının artması nedeniyle Karadeniz havzasından ayçiçeği alımına yöneldi. Ton üretim ihtiyacımıza karşılık 1 milyon 300 bin ton üretim Yine en büyük üreticilerden Rusya ve Ukrayna’da rekoltede düşüş yaşandı. “Kıtlık ve salgın nedeniyle fiyat artışları oldu. Kur baskısı ile birlikte küresel düzeyde ayçiçeği ve yağlı tohum fiyatlarında artışlar var.

HAM YAĞ FİYATI 1200 USD’YE YÜKSELDİ

Büyükhelvacıgil, 2019 yılında yağ için ayçiçeği fiyatının 2.500 TL iken 2020 yılında bu fiyatın 4.400 TL’ye yükseldiğini, geçen yıl ham petrol fiyatının 5.400 TL civarında olduğunu ancak bu yıl 9.400 TL bandına yükseldiğini açıkladı. Büyükhelvacıgil, geçtiğimiz ay fiyatlarına bakıldığında, ayçiçeği tohumlarının ülkemizde 4.700 TL, yurtdışında ise 655 dolar civarında olduğunu belirterek, “Ham yağın fiyatı ülkemizde 9.500 TL, yurtdışında ise 1200 dolar” dedi. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir