Ekonomi Genel

Başvurular yarın sona eriyor! Üniversite öğrencilerine 2.500 lira ve doktora öğrencilerine 7.500 lira

Hükümet, çalışma ve istihdam alanındaki akademik çalışmaları desteklemek için konuştu. İŞKUR ile akademik çalışmaları başarılı olan lisans öğrencilerine 2 bin 500 lira, yüksek lisans öğrencilerine 5 bin lira, doktora öğrencilerine ise 7 bin 500 lira sağlanacak. Bu destekten yararlanmak için başvuru süresi yarın akşam bitiyor. Başvuru için departman sınırlaması yoktur.
Milyonlarca üniversite öğrencisi devlet tarafından destekleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, gençlerin istihdama ilişkin fikirlerini teşvik etmek için İŞKUR aracılığıyla “Akademik Çalışma Programı” nı başlattı. Program, akademik çalışmaların lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından hazırlanmasını teşvik etmeyi ve çalışma hayatı ve istihdam alanına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

BAŞVURU KRİTERLERİ

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri herhangi bir bölüm sınırlaması olmaksızın programa başvurabileceklerdir. Sabah’ta yer alan habere göre başvuru kriterleri arasında genel bir akademik not ortalamasına ve yabancı dil notuna sahip olmak gerekiyor. “Çalışma hayatı, endüstri ilişkileri, işgücü piyasası, istihdam politikaları” ile ilgili akademik çalışmalar desteklenecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, programın çalışma hayatı ve istihdam alanında akademik çalışmaları teşvik etmeyi amaçladığını söyledi.

KARİYER MERKEZLERİ İLE ÇALIŞMAK

İŞKUR kampüsü ve iş kulüpleri, öğrencilerin işgücü piyasasına hazırlanmasına da katkıda bulunmaktadır. Bugün itibarıyla 166 üniversitede açılan kampüslerde işveren görüşmeleri, iş arama yöntemleri, işgücü piyasasının tanınması, doğru ve etkili özgeçmişlerin hazırlanması gibi konularda bireysel görüşmeler ve grup görüşmeleri şeklinde iş ve meslek danışmanlığı sunulmaktadır. İş kulübü hizmetleri aracılığıyla kariyer hedefi oluşturma, iş arama kanalları, özgeçmiş hazırlama gibi konularda eğitim verilmektedir.

425 BİN KİŞİYE MESLEKİ EĞİTİM

İŞKUR’un mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarından geçen yıl 423 bin kişi yararlandı. Kurs ve programlara katılanların yüzde 52’si kadın ve gençler de bu programlardan yoğun olarak yararlanıyor. Toplam katılımcıların yüzde 47’si 24 yaş ve altı gençler. İmalat sektöründe düzenlenen aktif işgücü programlarından toplam 183 bin kişi, bilgi ve iletişim sektöründe ise 8 bin kişi faydalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir