Ekonomi Genel Siyaset Trend

Dolar fırladığında Erdoğan’ın Başdanışmanı Yiğit Bulut Merkez Bankası Başkanı’na yükledi: Umarım anlamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Yiğit Bulut, dün gece dolarda yaşanan sert hareketin ardından Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı isim vermeden eleştirdi. Bulut, “Umarım bu deneyimlerden faiz artırılarak oranın kalıcı olarak indirilemeyeceğini, sadece ülkenin kaynaklarını kısa vadede kullandığını anlar.” Dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut, doların üç günde 6,90 TL’den 7,40 TL’nin üzerine çıktığını söyledi. Bulut, sosyal medyada yaptığı açıklamada, anonim olarak Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’a yüklendi.

“BİRİNİN ANLADIĞINI UMUTUYORUM”

Twitter’dan açıklama yapan Bulut, “Bu akşam (25 Şubat) Amerikan piyasalarında yaşananlar çok önemli. ABD 10 yıllık faiz oranını yüzde 1,6’nın üzerinde gördü. Dönem içinde istismar ettiğini fark etti. !! ” dedim.

“PARANIN DEĞERİ İLGİ ARTTIRARAK KORUNAMAZ”

Art arda paylaşan bulut, “Gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankası Türkiye’ye en yüksek faizi sunuyor. En çok değer kaybeden Türkiye Bu gece para … Anlamı çok açık; paranızın karşılığını faiz yükseltmek için koruyamazsınız!” ifadeleri kullandı.

AĞBAL FAİZİ 4 AYDA 675 BAZ PUAN ARTTI

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal göreve geldiğinde faizler yüzde 10.25 seviyesindeydi. Ağbal başkanlığındaki Merkez Bankası, Kasım 2020’de yapılan PPK toplantısında faiz oranını 475 baz puan artırarak yüzde 15’e çıkardı. 2020 Aralık ayında 200 baz puan daha artıran Merkez Bankası, faiz oranını yüzde 17’ye yükseltti. Böylece Ağbal, 4 aylık vadesinde faizi 675 baz puan artırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir