Genel

Ekonomide iklim uyarısı!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, İstanbul’daki her şeyin son 109 yılda yaşanan 1,5 derecelik sıcaklık artışından kaynaklandığını belirterek, “İklim krizi küresel bir sorun ama İstanbul’un temel sorunu aşırı nüfus ve ormansızlaşma. . Sürdürülebilir bir ekonomi ve şehir hayatı bu şekilde İstanbul için mümkün değil. “Bu büyük zarar olur.”

Giderek tüm dünyayı etkisi altına alan iklim krizinin etkileri artık çok yakından hissedilebiliyor. Aşırı sıcaklıklar, kuru yağmurlar, dolu ve seller muazzam ekonomik ve sosyal yıkıma neden olur. Hepsinin sıklığı artıyor. Türkiye gündeminde sürekli yükselen, üretim zincirine sahip, gıda güvenliğini ve kuraklık tehlikesini tehdit ediyor. Bu, ekonomi üzerinde büyük bir baskı yaratır. Üretim zincirinin bozulması ekonomik riskleri beraberinde getirirken, uzmanlar özellikle üretim ve tedarik zincirine dikkat çekiyor. Uzmanlar, tarımsal üretimi koruma ihtiyacının altını çiziyor ve bu da pandemi döneminde ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

109 yıldır ölçüm yapıyor

İstanbul iklim raporunu detaylı ölçümlerle yayınlayan laboratuvar başkanı Adil Tek, ilk olarak iklim krizinin küresel bir tehlike olduğunu belirterek, İstanbul’da büyük bir nüfus ve ormansızlaşma sorunu yaşadığını söylüyor.

1.5 DERECE ETKİSİ

1911 yılından bu yana yaptıkları ölçümlerde İstanbul’un ortalama sıcaklığının 1,5 derece arttığını gördüklerini ve aslında bugün karşılaştığımız tüm iklim kaynaklı sorunların bu 1,5 derecelik sıcaklık artışının nedeni olduğunu ifade eden Adil Tek, şunları söyledi: , “Uluslararası kuruluşların ölçümlerine göre bu artış İstanbul’a paralel. Bu durum tarımda, sanayide ve hatta aklınıza gelebilecek her alanda büyük bir sorun anlamına geliyor. Bu koşullar altında ekonomik sürdürülebilirlik mümkün değil ”.

SU KESME ÖNERİSİ

Sadece kuraklık ve su kıtlığı yaşayanların bilinci oluşup oluşmadığına vurgu yapan tek, “Türkiye’de birçok deprem 1999’dan sonra meydana gelse de gerçek deprem bilinci. İnsanlar bunu yaşamadan asla gerçek bir farkındalığa sahip değiller. Su sıkıntısı tehlikesi için İstanbul’u bekliyor. Günde 2 saati geçmeyen sembolik su kesintilerinin hemen yapılması gerekiyor. Aksi takdirde insanların tüketim alışkanlıkları değişmeyecek. Sembolik kesintiler bu konudaki davranışı değiştirecek ”dedi.

ŞİDDETİ ARTIRIR

Şehirde gözlenen en düşük sıcaklıkların giderek arttığını belirten Adil Tek, “Rekor sıcaklıkların sıklığı ve şiddeti artıyor. Özellikle son 10 yılda büyük bir artış oldu. Kayıtlar sürekli yenilenmektedir. Bununla birlikte, yaşanan en düşük sıcaklıklar da yükseliyor. “Karlı günlerin sayısı azalırken, sıcak hava dalgalarının yaşandığı kurak günlerin sayısı artıyor.”

İKLİM ÖLÜMLERİ

İstanbul’daki durum için artık afet kelimesini kullanmanın yanlış olmayacağını söyleyen Adil Tek, “İstanbul’u bekleyen deprem tehlikesi var. Depremlere karşı önlem alabilirsiniz. Şahsen kaçmak mümkündür. Ancak aynı şey iklim krizi için geçerli değil. Aşırı hava olayları ve kuraklıklar artık risk altında. Yakında iklime bağlı ölümleri daha net görmeye başlayacağız. “İklim ölümleri bilimsel olarak depremlerden daha tehlikelidir” dedi.

YAĞMUR ARTAR ANCAK FAYDALI

İstanbul’un 109 yıllık detaylı verileri incelendiğinde yıllık ortalama yağışlarda 140 kilogram artış gözlemlediklerini belirten Adil Tek, “Evet, ortalama yağış arttı. Öyleyse neden bir kuraklık var? Nedeni yine 1.5 derecelik artış. Gerçekten yağmur yağması gerektiğinde yağmurlar yağmaz. Haziran ayındaki düzensiz ve yoğun yağışlar bu ortalamayı yükseltiyor ama o su toprağa karışmadan hızla akıyor. Sel yaratır. Bunlar işe yaramaz yağmurlar. İstanbul’un gerçek kar yağışına, daha sakin ve zamanında yağmurlara ihtiyacı var. Barajlar ancak bu şekilde doldurulabilir ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir