Sağlık

Koronavirüs ile birlikte vitamin ve gıda takviyesi satışı da patladı! Pazarlarda bile kurulan standlar

Koronavirüsten korunmak isteyenler vitamin ve gıda takviyelerine para yatırmaya başladı. C, D, çinko, Omega 3 ve beta glukanlara olan talep en fazla olurken, marketlerde takviyeli gıda satışı arttı. Vatandaşlar aylık vitamin harcamaları için en az 100 lira ek bütçe ayırıyor.

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınından korunmak isteyenler paralarını gıda takviyeleri ve vitaminlere yatırdı. Yılın ilk üç çeyreğinde pazarda yüzde 53 büyüme yaşandı, büyüklük 1,2 milyar lirayı aştı. Pazara giren yeni ürünlerin yüzde 81,6’sı gıda takviyesi, yüzde 4,9’u enteral beslenme ve tıbbi ürünler, yüzde 2,9’u ise geleneksel bitkisel tıbbi ürünler oldu.

VATANDAŞ CEPİNDEN ORTALAMA 500 LİRA

Marketlerde dahi vitamin rafları kuruldu. Vatandaşlar vitamin ve gıda takviyeleri için ayda en az 100 lira ek bütçe ayırıyor. Tam vitamin ve gıda takviyesi almak isteyen vatandaşlar, cebinden ortalama 500 lira alıyor.

PAZAR YÜZDE 50 ARTTI

Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği (GTBD) verilerine göre, tüketici sağlığı dünyada 280 milyar dolarlık bir pazardır. Bunun 120 milyar dolarını gıda takviyeleri ve vitaminler alıyor. Türkiye’de piyasada 210 milyon doların 640 milyon doları gıda takviyeleri ve vitaminlerden geliyor. GTBD Başkanı Samet Serttaş, pandemi ile bu pazardaki büyümenin yüzde 50’ye ulaştığını söyledi. Ürünlerin Tarım ve Orman Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen dozlar çerçevesinde ve onaylı bir mevzuat kapsamında piyasaya sürüldüğü için kullanımında bir sakınca olmadığının altını çizen Serttaş, şunları vurguladı: takviyeleri için talep gösterdi. Talebin hızla artmasıyla pazara sunulan ürün çeşitlerinin yanı sıra bu alanda faaliyet gösteren firmaların satışları da arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir