Genel Trend

Kuryenin mahkemeden zorla getirilmesi, “Teşkilatın numarasını verin” ve polisi tehdit etme emri

Tuzla’da yapılan incelemede maskesinin kaldırıldığı gerekçesiyle harekete geçen polise direnen kurye Cihan Aksu hakkında kardeşini arayarak “bana teşkilatın numarasını ver” diyerek tehdit etti.

Tuzla’daki teftiş sırasında maskesinin kaldırıldığı gerekçesiyle harekete geçen polislere direnen ve kardeşini arayan kurye Cihan Aksu, “Bana örgütün numarasını ver, bana kardeşimin numarasını ver -law “düzenlendi.

“ZOR KULLAN, SONRA GÖRÜYORUZ”

Sanık Anadolu 46. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya gelmezken, polis M.A, H.O. ve Ö.A. duruşmaya şikayetçi olarak katıldı. MA Tuzla’da devriye ekiplerinin şefliğini yapan komiser yardımcısı olduğunu belirterek, “Olay günü maske ve mesafe uygulaması üzerinde çalışıyorduk. Olay öncesi 8-10 kişiyi işledik. Sanık Cihan Aksu motosikletiyle yanımıza geldi; ‘Maskem var ya da motordayım. Takmama gerek yok.’ Kimliğini sorduğumda ‘Kimlik yok, vermem ”Kimliğini göstermek zorunda olduğunu, güç kullanma yetkimiz olduğunu anlattım,“ Güç kullan, sonra görüşeceğiz ”dedi.

“BANA ENISTEM SAYISINI VERİN”

Sanığı motordan çıkarırken onlara direndiğini belirten MA, şöyle devam etti: “Sanık duvarın dibine indirdik, sakinleştik ve idari işlem başlattık. Ama sakinleşmeden önce telefonda ‘Ver’ dedi. bana örgütün numarasını ver, kayınbiraderimin numarasını ver. ‘ Hangi örgütten olduğunu sorduğumda söylemedi. Duruşma savcısı MA’ya “Örgüt hakkında konuştuğunuzda muhtemelen normal bir sistemi anlıyorsunuz.” MA “Hiç kimse bana böyle bir şey söylemedi, ben ilk kez duydum. Şahsen şikayetçi değilim ‘dedi. Polis memuru H.O. “Hangi örgütten olduğunu sorduğumuzda’ Yakında göreceksin ‘dedi. Yargıç ‘Seni kimse aradı mı?’ H.A. şeklinde bir soru sorulduğunda “Kimse bizi aramadı” dedi. HA. sanık hakkında da şikayette bulunmadığını söyledi. Polis memuru Ö.A. şikayet etmediğini de ifade etti.

SAVUNULACAK SAVUNMA HAKKINDA KARAR VERİLDİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, motokurye Cihan Aksu’nun 19 Eylül 2020 tarihinde Tuzla’da polis tarafından durdurulduğu ve maske takmadığı için idari işlem için kimlik istendiği belirtildi. ancak Aksu kimliğini vermedi. Polisin uyarısı üzerine Aksu’nun polisleri “Kuvvet kullan o zaman seni göreceğiz, beni cezalandıramazsın” sözleriyle tehdit ettiği belirtildi. İddianamede Aksu’nun, “zincirleme görevini yerine getirmemek için bir kamu görevlisine direnme” suçundan 7 ay 15 günden 5 yıl 3 aya kadar hapis cezası isteniyor. Mahkeme duruşmaya katılmadığı için sanığın zorla getirilmesine karar verirken duruşma ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir