Genel Sağlık Trend

Meteoroloji bölgesi bölgeyi uyardı; sağanak yağmur ve fırtına geliyor! İstanbul’a kar sürprizi

Meteoroloji’nin son tahminlerine göre ülkenin çoğu yağmurlu olacak. Önümüzdeki günlerde yağışların etkili olması beklenirken, İstanbul’da Çarşamba ve Perşembe günleri karla karışık yağmur bekleniyor. Yetkililer, şiddetli yağış ve rüzgarla birlikte meydana gelebilecek ani sel, şimşek, dolu ve kasırga olayları konusunda vatandaşları uyardı. Öte yandan 25 il için sarı kodlu uyarı verilirken, 23 il için turuncu kodlu uyarı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Türkiye tarafından yapılan son tahminlere göre soğuk ve yağışlı havalarda etkili olacak. Yağışların Trakya ile İstanbul ve Çanakkale çevresinde kuvvetli olması bekleniyor.

TAŞKIN VE HORTUM UYARISI

Ani sel, şimşek, yerel dolu, kıyılarda hortum oluşumu riski ve yağış sırasında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

RÜZGAR HIZI SAATTE 60 KİLOMETREYE KADAR

Rüzgarın; Güney ve güneybatı yönlerden Marmara’nın kuzeyi ve kuzeydoğusunda, Güney Ege ve Batı Akdeniz’in güney ve güneydoğu kıyıları ile Batı Akdeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneydoğu yönünde kuvvetli (40-60 km / sa) esmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve doğusu. Yetkililer, ağaç ve direk düşmesi, çatıda uçma, soba ve baca gazı zehirlenmesi riski ve ulaşımda aksaklıklar gibi olası olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

KAR İSTANBUL’A GERİ DÖNDÜ

Meteorolojinin 5 günlük haritalanmış hava durumu tahmini, İstanbul için kar yağışı sürprizi gösterdi. Haritalanan tahminin Pazartesi ve Salı günleri şiddetli yağmur yağması beklenirken, Çarşamba ve Perşembe için karla karışık yağmur bekleniyor. Bu iki gün Türkiye’nin kar yağışının birçok bölgesinde etkili olması bekleniyor.

23 İL İÇİN TURUNCU KOD UYARISI

Meteorolojinin uyarı haritası; Afyonkarahisar, Artvin, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Giresun, Isparta, Kütahya, Niğde, Rize, Uşak, Bayburt, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir, Gümüşhane, Konya, Manisa, Nevşehir, Trabzon, Aksaray ve Karaman. .

25 İL İÇİN VERİLEN SARI KOD UYARISI

Diğer yandan; Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Kırşehir, Muğla, Sinop, Tokat, Zonguldak, Kırıkkale, Karabük, Amasya, Antalya, Aydın, Burdur, Çorum, Edirne, İzmir, Kayseri, Ordu, Samsun, Sivas, Yozgat, Bartın ve Düzce için sarı kodlu uyarı verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir