Genel Sağlık Trend

Meteoroloji’den bir il için turuncu, 13 il için sarı fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bir ilde turuncu, 13 ilde sarı renkli “sağanak” yağış uyarısında bulundu. Meteoroloji, sağanak yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek ani sel ve sel gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmayı talep etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 Ocak 2021 günü hava tahmin raporunu yayınladı. Meteoroloji, Kıyı Ege ve Karadeniz bölgelerindeki bazı illeri şiddetli sağanak yağışlarla uyarırken, Orta ve Doğu Karadeniz’de rüzgar geceden itibaren etkili olacak. saatler.

BİR İL İÇİN TURUNCU UYARI, 13 İL İÇİN SARI KOD

Meteoroloji, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop ve Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla’ya sarı kodlu sağanak yağışlar konusunda uyarıda bulundu. Antalya için turuncu kodlu uyarı yapıldı.

ANTALYA’DA VERİLEN TURUNCU ALARM

Antalya’da yarın beklenen gök gürültülü fırtınaların il genelinde yerel olarak kuvvetli (21-75 Kg / m2), merkez ilçelerde ve batı kıyılarında akşam saatlerine kadar çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 Kg / m2) olacağı tahmin ediliyor. İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve Çanakkale bölgeleri ile Balıkesir’in batısında beklenen sağanak ve gök gürültülü fırtınaların bu geceden yarın sabaha kadar kuvvetli (21-50 Kg / m2) olacağı tahmin ediliyor.

VATANDAŞLAR İÇİN ÖNEMLİ UYARI

Meteoroloji, vatandaşların ani sel, sel, şimşek, dolu, kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi sağanak yağışlar nedeniyle yaşanabilecek kasırga gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve temkinli olmasını istedi.

TURUNCU VE SARI ALARM NEDİR?

“Hava tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik olay sık görülmez. Hasar ve kayıpların meydana gelmesi muhtemeldir. Meteorologun turuncu alarmı için çok ihtiyatlı olmalı, mevcut meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir”, “Hava durumu potansiyeldir Tehlikeli: tahmini meteorolojik olay Olağandışı olmasa da, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir