Genel

Meteoroloji’den yoğun kar yağışı uyarısı! 11 ilde sarı alarm verildi

Meteoroloji; Giresun ve Trabzon’un doğusunda, Rize ve Artvin civarında, Diyarbakır’ın doğusunda Batman, Siirt, Bitlis, Şırnak, Hakkari çevreleri ve Van’ın güney ilçelerinde kar yağışına karşı uyarıda bulundu. Meteo Uyarı sistemine göre yarın için 11 ilde sarı alarm verildi. Öte yandan Ağrı ve Iğdır için yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin yer yer parçalı ve çok bulutlu geçeceği, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz (Çorum hariç), Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kırklareli, Niğde, Kayseri ve Sivas çevreleri yağmurlu olacak. .

GÜNEYDOĞU’DAKİ 7 İL İÇİN GÜÇLÜ KAR ŞENGESİ UYARISI

Meteorolojinin sarı alarmlı yağış uyarıları şu şekilde ifade edildi: Güneydoğu kesimlerinde (Diyarbakır’ın doğusu, Batman, Siirt, Bitlis, Şırnak, Hakkari çevreleri ve Van’ın güney ilçeleri) yer yer ve bölgelerde kuvvetli yağışlar görmek mümkündür. 1000 metrenin üzerinde bir rakımda Zeminin yoğun kar yağışı şeklinde olması beklendiğinden, oluşabilecek olumsuz etkilere karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KARADENİZ’DE DE UYARILAN 4 İL

Doğu Karadeniz kıyı illerinde (Giresun ve Trabzon’un doğusu, Rize ve Artvin civarında) görülebilecek gök gürültülü fırtına ve zaman zaman gök gürültülü fırtınalar, bu geceden itibaren yerel kuvvetli yağmur ve sağanak yağışlar (22.12.2020 22:00); 400 metrenin üzerindeki alanlarda kuvvetli ve ara sıra yoğun kar yağışı şeklinde olması ve ulaşımda aksaklıklar, sel, şimşek, kuvvetli rüzgarlar ve kısa süreli fırtınalar, kar yağışı şeklinde kar yağışı, yağışlar gibi olumsuz olaylara karşı olması bekleniyor. yerel kar taneleri, buzlanma ve don şeklinde. dikkatli ve dikkatli olun.

Ağrı ve idrar için yoğun kar yağışı uyarısı

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıya göre; Doğu Anadolu’nun doğusundaki kar yağışlarının Çarşamba sabahı saatlerinden itibaren kuvvetlenerek Ağrı çevresinde ve Iğdır’ın güney ve batı kesimlerinde etkisini artıracağı tahmin edilmektedir.

SARI UYARI NEDİR?

Hava durumu potansiyel olarak tehlikelidir: Öngörülen meteorolojik olay olağandışı olmasa da, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler için dikkatli olunmalıdır.

YÖNTEM NEDİR?

MGM tarafından hazırlanan ve yetkili kişilerle paylaşılan uyarılar MeteoWARNING sistemine uyarlandı. Bu sayede uyarılar daha iyi anlaşılacaktır. Uyarı seviyeleri ve renkleri, meteorolojik olayın şiddeti, sıklığı, etki alanı ve süresi dikkate alınarak belirlenir. Meteoro Warning uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şu şekildedir:

KIRMIZI RENK: Kırmızı, havada “çok tehlikeli bir durumu” gösterir. Son derece güçlü bir meteorolojik olay tahmin edildiğinde bu renk uyarılır. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde, büyük hasar ve kayıpların meydana gelmesi muhtemel görünüyor. Bu olaylar genellikle geniş bir alanda yaşamı tehdit edici olarak kabul edilir. Bu durumda güncel meteorolojik koşulları ve tahminleri sık sık takip etmek önemlidir.

TURUNCU RENK: Turuncu, hava ile ilgili “tehlikeli durumlarda” kullanılır. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik olay sıklıkla meydana gelmez. Hasar ve kayıpların meydana gelmesi muhtemeldir. Çok dikkatli olmak, güncel meteorolojik koşulları ve tahminleri takip etmek gerekiyor.

SARI RENK: Sarı, havada bir “potansiyel tehlike durumu” olduğunu gösterir. Öngörülen meteorolojik olay nadir olmasa da, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunur.

YEŞİL RENK: Yeşil ile gösterilen yerde uyarı gerektiren meteorolojik olayın tahmin edilmediği anlaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir