Genel Sağlık

Prof.Dr.Orhan Şen: Türkiye 2030’da suyu fakir bir ülke olacak

İstanbul’daki barajların doluluk oranları son 10 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 20’ye düştü. İklim değişikliğinin etkilerinin arttığını söyleyen Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şener, “Türkiye 2030’da su fakiri bir ülke olacak. İstanbul’da yaza giren barajların doluluk oranlarının en az yüzde 60-70 seviyesinde olması gerektiğini, “dedi.

İstanbul’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması ve yağışsız ayların ardından barajlarda doluluk oranları son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre İstanbul’daki barajların doluluk oranı yüzde 20,93’e düştü. Barajlardan su çekilmesi ve küresel ısınmaya bağlı olarak iklim değişikliğinin etkilerinin arttığını söyleyen Meteoroloji Uzmanı Prof.Dr. Orhan Şen, Türkiye’de kişi başına yıllık 700 bin metreküp olan kişi başı su miktarı artık başlıyor. Bin metreküpün altına düşüş ve 700 metreküpün 2030’da düşeceği uyarısında bulundu. Türkiye’nin su fakiri ülkelerinin 2030’da minimum düzeyde yüzde 60-70 doluluk oranı olacağını belirten Barajların doluluk oranının yaz ayına girdiğini sözlerine ekledi.

“İKİ MEVSİM İKLİMİNE DOĞRU GİDİYORUZ”

İklim değişikliğinin ve dolayısıyla küresel ısınmanın tehdit olmaya devam ettiğini belirten Şen, “Küresel ısınmanın sebebi sera gazları. Küresel ısınmanın etkileri var. İklime etkisi var. İklim değişikliği yaratıyor. İklimin etkileri. bölgemizde değişim daha fazla görülmeye başlandı kendini göstermeye başladı.1 derecelik artışlarla doğal afetleri yüzde 30 artırdı.Dünyadaki ortalama sıcaklık artışı bu 1 dereceyi geçti.Sıcaklık 4-5 dereceye çıkarsa Bu çok önemli bir artış … O zaman Türkiye tropikal iklime girecek … Bu durumda bile şimdi yarı kurak iklime doğru ilerliyoruz.Şimdi 4 mevsimin dışına çıktık. Sonbahar ve ilkbahar … geçiş sezonları da daraldı ve 1 aya düştü. Bunun nedeni Akdeniz iklimini terk edip yarı kurak iklime doğru ilerliyoruz. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçecek ”dedi.

“2030’DA SU HAVUZU OLACAĞIMIZDA 700 METRE DÜŞECEĞİZ”

Arz ve talep nedeniyle suya olan talebin arttığını dile getiren Sen, “1900 yılında dünya nüfusu 1 milyar, şu anda 8 milyar çıktı. Yetersiz su talebi ve arzına başladı. Türkiye’nin yıllık su miktarı bin 700 metreküp. Şimdi 1000 metreküpün altına düşmeye başladı, o zaman biz kendimize yettik, suyumuz, zengin değildik, su. Şimdi fakir ülkeler olmaya başladık. 2030’da 700 metreküpe düşecek, sonra o olacak su fakir ama son zamanlarda Türkiye’de iklim değişikliğinden kaynaklanan yağışlarda düşüş görüyoruz.Dünyada bir yerde daha az yağmur yağarsa tek bir yerde çok yağmur yağar.Kurağı üçe böleriz. meteorolojik kuraklık ve yağış kıtlığı … Nasıl gördüğümüzü görmeye başladık. Düşmek gibi. Ondan sonra üçüncü bir kuraklık bizi bekliyor. Daha sinsi bir kuraklık, yani tarımsal kuraklık. Tarımsal kuraklık, verimin düşmesine neden olacak. bunun etkilerini baharda göreceğiz, d Hasat mevsimi boyunca. “Sosyal ekonomik sorunlar tarımsal kuraklıkla bağlantılı.” Dedi.

“YAZIN KALBİNE KADAR YÜZDE 60-70 DOLGU ORANINA İHTİYACIMIZ VAR”

“Tarımda temiz suyun yüzde 70’ini kullanıyoruz. Yüzde 70’in üzerinde bile. Bu nedenle kuraklık bu suyun azalması anlamına geliyor, önemli sorunlar yaratıyor” diyen Şen, “Tarımda bunu düşünmemiz gerekiyor. Tarıma doğru gitmeliyiz. Su gerektirmeyen ürünler Ocak, Şubat ve Mart aylarında ne kadar yağmur yağar.Modeller çok yağmur yağacağını göstermez.Ortalamanın altında bir yağa sahip olacağını gösterir.Bu durumda kalacağız. Mevcut durumu yönetecek bir konum … Kışın yağışların azalması yazın etkilerini gösteriyor, yani o yılın yaz aylarında kulaklıklarımız olacak … Bu nedenle şu anda riskin çok yüksek olduğu bir durumdayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir