Genel

Rize’de kentsel dönüşüm başladı, kiralar ikiye katlandı

Korozyon nedeniyle riskli hale gelen Rize’de deniz dolgusu üzerine kurulmuş 23 hektarlık alanda 118 dükkan, 174 ofis ve 60 konutta kentsel dönüşüm başladı. İşyeri ve dükkanların ağırlıkta olduğu bölgede başlayan proje ile kiralık işyeri arayanların sayısı arttı, kentte kiralar yüzde 100 arttı.

Rize’de deniz dolgusu 1960’lı yılların ortalarında dönemin Belediye Başkanı Ekrem Orhon tarafından başlatıldı. İri taşlarla dolu, kum ve kil gibi malzemelerle dolu 350.000 metrekarelik alan deniz dolgu alanı olarak işe alındı. Ekrem Orhon, ‘toprağı kara, toprak parası yapan başkan’ olarak anılıyordu. İlk etapta şehir merkezinin yaklaşık 1 / 3’ünü oluşturan dolgu alanında 3 kat olarak yapı ruhsatları verilmiş, ancak dolgu alanına yüksek katlı binalar yapılmıştır. Valilik, belediye başkanlığı, kültür merkezi ve adliye gibi çok sayıda yapının inşa edildiği bölgede bugüne kadar yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor.

23 HEKTARLIK ALANDA DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Kentte 173 bin metrekarelik dolgu alanında korozyon nedeniyle riskli hale gelen 4 bin 174 bağımsız binanın kentsel dönüşüm projesi için harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Rize Belediyesi tarafından yürütülen çalışma ile şehrin kültür ve mimarisine uygun olarak az katlı binalar inşa edilecek. Azaltılacak bina yoğunluğu Salarha’da 52 bin metrekare, Yağtaş Mahallesi’nde ise 207 bin metrekare olmak üzere iki yeni rezerv alanına taşınacak. Projede kentsel dönüşüm, ilk etapta belediye bloklarının yıkılacağı 23 hektarlık alan üzerinde 118 dükkan, 174 ofis ve 60 konutta gerçekleştirilecek.

KİRA ARTIŞI YÜZDE 50’Yİ AŞTI

İşyeri ve mağazaların ağırlıkta olduğu bir bölgede başlayan proje ile kiralık işyeri arayanların sayısı arttı, kiralar yüzde 50’nin üzerinde arttı. Bazı işyerlerinde bu artış oranı yüzde 100’e ulaştı. Şehirde pek çok esnaf orta caddelerde yer bulamadı. Yüksek kira oranları nedeniyle bazı dükkan sahipleri geçici bir dükkan kiralamak yerine işlerini proje tamamlanana kadar kapalı tutma kararı aldı.

“İŞYERİMİ AÇMAM”

Balıkçı Cemal Yavuzer, yüksek kira fiyatları nedeniyle yeni bir işyeri açmayarak kentsel dönüşümümün bitmesini bekleyeceğini belirterek, “Kirası 3 bin 500 TL’den 11 bin TL’ye çıkan bir dükkan biliyorum. Denedik. anlaşma yapmak için 1 yıllık ücret peşin istediler. “Yerimi kapatacağım, yeni dükkanların teslimini beklemeye karar verdim. Bu maliyetin altına giremeyiz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir