Genel Sağlık Trend

Son Dakika: Hastanelerde koronavirüs aşısı başladı! Başlangıçta Türkiye’de 1 milyon sağlık çalışanı aşılanacak

Son dakika: Dün akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri tarafından yapılan koronavirüs aşısının ardından bu sabah hastanelerde koronavirüs aşısı başladı. Türkiye’de ilk sırada 1 milyon sağlık çalışanı aşılanacak.

Çin’den Türkiye’ye ithal edilen Coronavac aşısı, Sağlık Bakanlığı tarafından özel tasarlanmış hava özellikli ‘Aşı Transfer Aracı’ ile İstanbul’daki hastanelere dağıtıldı. Araçların depodan çıkarken kornaya bastığı, polisin de refakat ettiği görüldü. Ankara’dan İstanbul’a getirilen ‘CoronaVac’ aşısı, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Bakırköy’deki ecza deposunda saklandı. Aşılar bu sabah 05:00 itibari ile sıcaklığı eksi 20 ile 20 derece arasında ayarlanabilen ‘aşı taşıma araçları’ ile İstanbul ilçe sağlık müdürlüklerinin depolarına götürüldü. Aşılar da buradan hastanelere dağıtıldı. Dağıtımın ardından Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarına aşı yapıldı.

Dün sağlık bakanı Koca’ya ilk aşı yapıldı

Acil Kullanım Onayı verildikten sonra ilk CoronaVac aşısı dün gece Ankara Şehir Hastanesi’nde Sağlık Bakanı Koca’ya yapıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleriyle birlikte geldiği hastanede sağlık yetkilileri tarafından aşılanan Koca, yaptığı açıklamada, “Tünelin sonunda bir ışık olduğunu söyledim, hatırlarsınız, bugün böyle bir gün. . ” ifadeyi kullandı. Bakan Koca’ya CoronaVac aşısının ilk dozunun alınmasının ardından Koronavirüs ve Sosyal Bilimler Kurulu üyelerine de aşı yapıldı.

AŞI KİMLERE ALACAK?

İlk aşamada yaşlılar, engelliler ve koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ve yetişkinler aşılanacak.
İkinci aşamada, toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda kritik işlerde çalışanlar ile 50 yaş ve üstü en az bir kronik hastalığı olan kişiler aşılanacaktır.
Üçüncü aşamada en az bir kronik hastalığı olan 50 yaş altı vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşılanacak.
Dördüncü ve son aşamada ilk üç grup dışındaki tüm bireyler aşılanacaktır.

RANDEVU ALIN

Sağlık çalışanlarına uygulanmak üzere Türkiye’den getirilen koronavak aşısı Çin Merkezine Doktor Randevu Sistemi (CPAS) “aşı randevuları” bölümü eklendi. Vatandaşlar, aşı takvimine göre Kovid-19 aşısı için “https://www.mhrs.gov.tr/” veya “Alo 182” adresinden randevu alabilecek. Vatandaşlar, öncelik gruplarına göre aldıkları bildirimden sonra aile hekiminden veya uygun bir kamu veya özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecekler.

28 GÜN ARALIKLA İKİ DOZA YAPILACAK

Hastanelerde yapılacak Kovid-19 aşılama uygulamalarına yönelik tedbir ve uygulama esasları doğrultusunda kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastanelerde aşılama için “Aşı Uygulama Odası” belirlendi. Aşılama başvuruları belirtilen kriterler dahilinde bu odalarda yapılacaktır. İnaktif aşılar 28 gün arayla iki doz halinde yapılacaktır.

AŞILAR NASIL YAPILACAK?

Aşı uygulama odasında bir seferde yalnızca bir kişi aşılanacaktır. Aşı uygulaması sırasında aşılama ile ilgili gerekli kayıtlar tutulacaktır. Aşı için gelen kişinin kimlik bilgileri ve randevusu kontrol edilecektir. Aşıyı uygulayacak sağlık çalışanı, kimlik bilgileri ve kişiye ayrılmış aşı ile eşleşecek ve bu şekilde uygulanacaktır. Günlük aşılama uygulamasının sonunda aşı şişeleri tıbbi atıklara gönderilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir