Genel Sağlık Trend

Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.İlhan: 15 Şubat’tan sonra okullarda yüz yüze eğitime başlanabilir

Sosyal Bilimler Kurulu Üyesi Prof.Dr.Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde, yıl başında sokağa çıkma yasağının sonucunun okulların yüz yüze eğitime başlaması için belirleyici faktörlerden biri olacağını belirtti. yeni yılda. Prof.Dr.İlhan, 15 Şubat’tan sonra okullarda yüz yüze eğitime başlanabileceğini söyledi.

İlhan, okullarda ortaokul ve lise öğrencileri için telafi sınavları ve salgının etkisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TELAFİ SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Koronavirüsle mücadele kapsamında yüz yüze eğitime bir süre ara verildiğini ve sürecin internet üzerinden devam ettiğini hatırlatan İlhan, alınan kararla 4 Ocak’tan sonra okullarda telafi sınavı yapılabileceğini ifade etti. , 2021.

Okula gelenler daha kontrollü

Yüz yüze eğitimin bir süre Eylül ve Ekim aylarında başladığını hatırlatan İlhan, “O dönemde okula giden çocuklarla karşılaştırıldığında, belli ki okula gelenlerde enfeksiyon açısından ciddi bir fark yoktu ve orada Okula gelenlerde daha az enfeksiyon olduğu bilgisidir.Gelenlerin daha kontrollü olduğunu, maske kullanmaya özen gösterdiklerini, okula gelmeyenlerin parkta ve dışarıda vakit geçirdiğini, yerlerde bulunduklarını söyledi yüksek kirlilik ile.

“OKULLARA GELME İHTİYACI AZALACAK”

Okulların hastalığı önlemek için ciddi tedbirler aldığını belirten İlhan, okulların maske verdiğini, dezenfektan kullanımına dikkat ettiğini, havalandırma ile düzenli temizliğin yapıldığını, molaların ayarlandığını ve bir arada yaşamaların önlendiğini açıkladı. Prof. Dr. İlhan, “Öğrencilerin kolektif bir arada yaşaması söz konusu olmadığında okulda daha az kirlenme olacak. Yine aynı koşullar sağlandığı takdirde bu dönem için okuldaki kirlenme olasılığı tekrar azalacak” dedi. dedi.

“CİDDİ DÜŞME BEKLİYORUZ”

İlhan, okulların yüz yüze eğitime açılmasında hastalığın seyrinin belirleyici olduğunun altını çizerek, yıl başında sokağa çıkma yasağının sonuçlarının 2 hafta içinde kendini göstereceğini belirtti. Prof.Dr.İlhan, “Kısıtlama ile hastalığın seyrinde ciddi bir düşüş öngörüyoruz. Maalesef zaman zaman karşılaşılan ihlallere rağmen ülke genelinde adaptasyon oranı yüksekti. Uzun zaman sonra olumlu sonuç alındı. Hafta içi ve hafta sonu kısıtlamaları yaklaşık 3,5’tir Gün boyu yasaklarla kendini daha net bir şekilde ortaya koymasını bekliyoruz, bu nedenle yıl başında sokağa çıkma yasağının sonucu yüz yüze eğitime başlamanın belirleyicilerinden biri olacak okullarda.

“OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?”

15 Şubat’tan sonra okullarda yüz yüze eğitimi açmak daha doğru bir yaklaşım olur. Bu durumda kademeli olarak okullar açılmalıdır. Okullar onun için çoktan açıldı ve daha küçük sınıflarla başlayacak. Sınava girecek ortaokul ve lise son sınıfları, ardından orta sınıflar gibi ilkokulun kademeli olarak açılacağına inanıyorum. olacak. Eylül-Ekim’de de benzer bir yaklaşım vardı. “Maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına tam uymanın hastalıkların önlenmesinde önemine işaret eden İlhan, velilerin çocukları okula getirirken arabada da maske takması ve okul sonrası hijyene dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir