Genel Sağlık

Türk savaş gemileri alarma geçti!

Donanma, AB’nin Eirene Operasyonu kapsamında Türk bandıralı ticaret gemisine düzenlenen baskın sonrasında alarma geçti. Baskını düzenleyen gemiyi Yunan komutan yönettiği için Doğu Akdeniz’de Yunan gemilerine misilleme kart olarak masanın üzerinde.

AB’nin çok taraflı operasyonu kapsamındaki Türkiye, Türk bandıralı ticari geminin izinsiz olarak aranmasına izin verilmeden Türkiye’nin Irene Harekatı olarak nitelendiriliyor ve öfke yarattı. Gözleri Türkiye’nin atacağı adımlara çevrildi.

Türkiye’nin egemenlik haklarına iç topraklarda ciddi bir saldırı olması durumunda müdahale olarak Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan ciddi hakları. Bu kapsamda AB ilk olarak Ankara’da oldu, İtalya Büyükelçisi Türkiye Dışişleri Bakanlığı maslahatgüzarını Roseline-gemisinden açık rızası olmadan çıkarıp protestoyu izledi ve ilgili ülkelere not verildi. . Türkiye’nin uluslararası hukuka aykırı tazminat haklarına ilişkin not verildi ve olayların tutulduğu kaydedildi.

ANLAYIŞTA GEMİLER

İşte Türkiye’den de not etmekten başka bir özür beklentisi. Benzer bir eylemin yürütülmesine engel çerçevesinde Türkiye’nin ‘aynı şekilde cevap vermesi’. Yunan bayraklı ticari gemilerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği Doğu Akdeniz’de, uluslararası hukukun gerektirdiği şekilde geçerli bir kart olarak karşılıklılık ilkesinin gereklilikleri masaya yatırılmıştır. Türk donanmasının Libya açıklarındaki askeri gemileri de olaydan sonra olası yeni taciz ve provokasyonlara karşı tetikteydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir