Ekonomi

Türkiye için heyecanlı! Milli Turbojet Motorunun seri üretimi için geri sayım başladı

Yerli ve Milli Turbojet Motor test edildi ve seri üretime başlandı. Varank, motor testinin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye savunma sanayiinde son yıllarda elde ettiği başarıları dünya medyası ve ülkeleri tarafından konuşuluyor. Bu, kendi geliştirdiğimiz savaş konseptlerimizi adeta ürünlerimizi değiştirmeye başladı.” dedim.

Yerli havacılık ve savunma şirketi Kale Havacılık ve Kale Ar-Ge’nin Tuzla’daki tesislerinde devam eden projeleri inceleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, firmanın geliştirdiği yerli füze motorunu test etti.

Testi Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Daire Başkanı Osman Okyay ve beraberindeki mühendislerle birlikte gerçekleştiren Varank, test sonrası yaptığı açıklamada Kale Havacılığın Türk savunma sanayisinin en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu belirterek, ” Kale Grubu, sektördeki favori şirketlerimizden biri ama aynı zamanda savunma ve havacılık sektöründe çok güçlü bir şirket. “İfadelerini kullandı.

“MİLLİ FÜZE PROJELERİMİZİ KENDİ MOTORUMUZLA YAPABİLECEĞİZ”

F-35’in çok önemli parçalarının grubun üretim tesislerinde üretildiğini belirten Varank, grubun Boeing ve Airbus gibi önemli havacılık şirketlerine tedarik sağladığını söyledi.

Grubun motor teknolojilerinde de öne çıktığını belirten Varank, “Motor sektöründe Kale, öncelikle ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için önemli projelere imza atıyor. Bu Kale KTJ-3200 Turbojet Motoru, 3.200 newton kapasiteli bir roket motorudur. Bazıları bu büyüklükte ve bu güçte motorlar kullanıyor. Yurt dışından ithal edebilecek bir konumdaydık ama inşallah çok kısa sürede devreye girmeleri ile çok önemli milli füze projelerimizi kendi motorumuzla gerçekleştirebileceğiz. Piyasada kendi ürünlerimiz olacak.

“MÜHENDİSLERİMİZE GÜVENİYORUZ VE ONLARLA GURUR DUYUYORUZ”

Varank, ziyaret eden ve bilgi alan genç mühendislere ve Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Daire Başkanı Osman Okyay’a yıllar boyunca yoğun çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, bu çalışmalar sayesinde milli turbo jet motorunun seri üretime hazır hale geleceğini söyledi. Çok kısa bir süre içinde.

“Testi yapmadan biraz önce duyuyoruz” diyen Varank, Türkiye’nin katma değerli üretimle yerli ve dünyadaki ülkeler arasında fark yaratmak istediğini kaydetti.

Varank, “Dünya medyası ve ülkeleri, savunma sanayinde elde ettiğimiz son başarılardan bahsediyor. Geliştirdiğimiz ürünlerle savaş kavramları neredeyse değişmeye başladı. Tabi Kale’nin burada geliştirdiği ve geliştireceği bu motorlarla birlikte. Umarım yakın zamanda teslim edilsin, ülkemizde büyük bir boşluğu kapattık, yapacaksın, biliyorsun Türkiye’ye uygulanan gizli-açık ambargoyu biliyorsun bu anlamda ambargonun bir ürünü yenilecek bugün burada test ettik. gerçekten gurur duyuyorum. “

Türkiye’nin Milli Turbojet Motor Projesi’nin genç mühendisler yetiştirmeye inandığını belirten Varank, “Gurur duyuyoruz ve her iki mühendisimize güveniyoruz. Başarılı projelerin hem ziyarete hem de kamuoyuna tanıtmaya devam etmesini temenni ediyorum.” o devam etti.

SERİ ÜRETİM BAŞLANGICI İÇİN GERİ SAYIM

Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Daire Başkanı Osman Okyay, “Milli Turbojet Motorunun son aşaması olan kalifikasyon testlerine en geç Aralık ayı ortasında başlayıp bir ay içinde tamamlanmasını planlıyoruz. Böylece, geliştirme projesi tamamlanacak ve motorumuz artık seri üretime hazır hale gelecek. Onu üretim hattımıza alıp seri üretime geçeceğiz. “açıklamasında bulundu.

Okyay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte, Kale Grubu’nun savunma ve havacılık şirketlerinden Kale Ar-Ge’nin Tuzla’da geliştirdiği Milli Turbojet Motorunun teslimat öncesi son testlerinden birine katıldı.

Test sonrasında AA muhabirine açıklama yapan Okyay, Kale Ar-Ge olarak ihtiyaç duyduğu Stand-Off Mühimmat (SOM füzesi) seri üretiminde kullanılacak Milli Turbojet Motoru ve alt sistemlerini tasarladı, üretti ve test etti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, teknoloji gösterimi, eğitimi ve bakımı ile Teknik Veri Paketi’nin (TVP) hazırlanmasını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Kale Grubu’nun 1987 yılında Stinger Füze Sistemleri Projesi’nde 22 farklı parçanın üretimi ile savunma ve havacılık sektörüne girdiğini belirten Okyay, savunma ve havacılık sektörlerinin ülkeler ve şirketler için kritik önem taşıdığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir